Teknoloji

2050’de Distopik Türkiye’yi Yapay Zekayla Çizdik!

Alternatif kozmosta Türkiye, distopik filmlerdeki/kitaplardaki ortamlardan farklı değildir. İnsanlar mutsuz, hayat pahalı, otoriter bir rejim hakim.

Hak, hukuk, adalet yok artık; Muhaliflerin iktidar olmasına izin verilmiyor.30 yıllık tek adam yönetiminin ardından iktidara gelen yeni diktatör, bir önceki diktatörün akrabası ve 20 yıldır ülkenin başında bulunuyor.

Not: Komut dosyasını çoğunlukla GPT-4’e yazdık. Leonardo.Ai ve Midjourney tarafından tasarlanan çizimlerimiz vardı.

Paralel Evrende Ütopik Türkiye’yi daha önce çizmiştik:

Türkiye bu evrende çok modern ve İnsanların barışık olduğu bir ülkeydi (Tamamen bir editoryal kurgu ile hazırlanmıştır).

Şimdi karanlık bir olasılığa, “Paralel Evrende Distopik Türkiye”ye bakıyoruz. Bu senaryo yapay zeka modeline aittir.

2050’de Türkiye distopik bir alternatif evrende bulunuyor. Teknolojik gelişmeler harika, ancak bu ilerlemeler insanlık için umut verici değil.

Dünyanın bu bölgesinde insan hakları ve demokrasi kavramları büyük ölçüde aşınmış, çevre ve iklim krizisertleşmiş belli.

Türkiye, “Büyük Teknokrasi” adı verilen bir yönetim sistemine geçti.

Bu sistemde büyük teknoloji şirketlerinin neredeyse sınırsız gücü var. Durum, günlük hayatın her yönünü dijital olarak izleme,insanlar da genellikle “Akıllı Vatandaşlık” programı aracılığıyla bu gözetim ağına dahil edilir.

Bu program günlük aktiviteleri ve sosyal puanlarını izleyerekve yöneterek vatandaşlarına “iyi vatandaşlık” için ödüller sunar.

Ekonomik uçurum daha da açıldı. Yıllar önce ekonomide ilk 20’nin ortasında olan Türkiye, artık ilk 30’da bile değil.

Enflasyon asla açıklanamaz. Bilinen tek şey fiyatların her zaman arttığıdır. Teknolojik seçkinler ve çevrelerindekiler büyük şehirlerde lüks içinde yaşarken, kırsal kesimde ve az gelişmiş şehirlerde yaşayanlar önemli ölçüde yoksullaştı.

Bazı teknokratlar “Veri Çiftlikleri”nde,yani, insanların bilinçli olarak karmaşık veri işleme ve yapay zeka eğitim görevlerine adandığı yerlerde yaşamaya istekli olmuştur.

Eğri binalar ve gri beton tüm şehri kaplar. Üstelik 15 yıl önce olanlar büyük istanbul depremineAncak ders alınmadı ve çarpık kentleşme devam etti.

Çevre kirliliği ve iklim değişikliği hayatı giderek zorlaştırıyor.

Sık sık artan sıcaklıklar içme suyu kasvetli, kuraklık ve sık sık elektrik kesintileri ile geniş bölgeler yaratmak. Ülkenin kıyıları deniz seviyesinin yükselmesi nedeniyle büyük ölçüde tahrip oldu ve birçoğu iç kesimlere göç etmek zorunda kaldı.

Hava kirliliği o kadar ağır ki insanlar maskeyle dolaşmak zorunda kalıyor. Hava kirliliğine bağlı nedenlerle hastaneler dolup taşıyor.

İnternet, özgür bir bilgi kaynağı olmaktan çok, devlet ve teknoloji şirketlerinin kontrolünde olan bir alan haline geldi.

Bu duruma direnen bazı kümeler olsa da çoğunlukla sansürlendi veya sessize alındı. Ancak bazılarının bu baskıyı aşmayı başardığı ve direniş hareketlerini yeniden canlandırdığı söylentileri dolaşıyor. Ancak bu isyanların ne kadar etkili olduğu ve ne kadar süreceği bilinmiyor.

Bu distopik Türkiye aynı zamanda çelişkili bir yerdir. Çünkü tüm bu sorunlara rağmen insanlar hala bir arada olmayı, sevdiklerini korumayı ve daha nezih bir dünya umut ediyor. Savaşma kapasiteleri var.Bu direnişin nereye varacağı bilinmese de umut ışığı sönmedi.

Türkiye’nin başı olan cumhurbaşkanı “Büyük Teknokrat” olarak biliniyor.

Bu kişi, geniş yetkilere sahip ve teknoloji şirketlerinin üst düzey yöneticileri arasından seçilen bir isim. Teknolojik seçkinler arasında en parlak ve dahice kabul edilen Büyük Teknokrat, hem devletin hem de büyük teknoloji şirketlerinin faaliyetlerini koordine eder.

Grand Technocrat, veri bilimi ve yapay zeka konusunda lider bir uzmandır. Gücün, bireylerin hayatlarının her yönünü kontrolve yönetmenlik yeteneği.

Tüm toplumu yönetmek için karmaşık algoritmalara dayalı bir yönetim sistemi kullanan bu lider, kararlarını “nesnel” bilgiye dayalı kriterlere dayandırdığını söyledi. iddialar.

Büyük Teknokrat’ın liderliği şeffaflıktan uzaktır. Teknoloji şirketlerinin ve devletin iç işleyişine ilişkin bilgiler büyük ölçüde vatandaşlardan gizleniyor.

Bununla birlikte, liderliği her zaman “iyi vatandaşlık” kavramını teşvik eder ve her zaman toplumun her kesimini izlemekve değerleme sistemini normalleştirir.

Büyük Teknokrat son derece karizmatik ve ikna edici bir figür. Ancak onun liderliğindeki Türkiye’de hak ve özgürlükler erozyona uğradı ve demokratik süreçler büyük ölçüde ortadan kalktı.Bir gerçek.

Hükümet ve teknoloji şirketlerinin birleşik gücü, bireylerin yaşamlarının kontrolünü her zamankinden daha fazla ele geçiriyor ve alternatif görüşlerin bastırılmasına yol açar.Aslında iktidar yanlısı kamuoyu sadece haber yaparak bir rakibini yakalatabilir.

Hükümet, Mars’a gönderdiği uzay aracı ve sahip olduğu nükleer bomba sayısıyla övünüyor.

Halkın değerli bir kesimi tarafından desteklenmektedir. İçin Tüm yayın organları devletin elindedir. Halk sadece bu yayınlardaki bilgilerle beslenir. Muhalifler zımni ve yasadışı yayınlarla iletişim halinde kalabilirler.

Birçok yabancı uygulama ve site yasaklanmıştır. Sadece devletin yaptıklarını kullanabilirsiniz. İnternetteki her yazışma devlet tarafından izleniyor. Ülke dışına çıkmak yasaktır.Kaçmaya çalışırken yakalananlara ölüm cezası verilir.

İstiklal Caddesi bir zamanlar İstanbul’un kalbi ve en hareketli caddesiydi. Ancak 2050 yılında alternatif dünyada bu cadde de büyük değişimlere uğradı.

Büyük demografik değişim yaşandı ve İstiklal Caddesi tarihi binalar hepsi estetikten yoksun tabelalarla kaplıydı. Ancak sokağın atmosferi artık çok daha sakin ve kontrollü.

İnsanların gruplar halinde gezdiği, müzisyenlerin sokakta çaldığı ve spontane etkinlikler düzenlediği günler. çoktan geçmiş gibi görünüyor.

Sokaklarda dolaşırken, büyük ekranlar ve holografik reklam panoları vatandaşları her zaman şehrin polis şefi“Akıllı Vatandaşlık” programının mesajlarını ve teşviklerini görüntüler.

yüzündeki öfkeMüdürün hologramları tüm şehirde kamuoyunda endişe yaratıyor.

Herkesin hareketleri izleniyor ve analiz ediliyor ve sıkı bir şekilde kontrol edilen bir halk toplantısı atmosferi var.

sokaklarda dolaşmak Ahlaki muhafızların çok fazla gücü var.Hükümeti eleştirdiğinizi duyarlarsa yargılanmadan hapse atılabilirsiniz.

Toplu taşımada adım atacak yer yok.

Sokaklarda yürümek neredeyse imkansız. Birbirinin dilinden anlamayan çok insan var. İnsanlar her zaman yavaştır.Ancak İstiklal Caddesi’nde umudun tamamen tükendiğini söylemek yanıltıcı olur.

direnç kümeleri,yüksek teknolojili sistemlerin dikkatinden kaçan grafiti sanatı ve diğer yaratıcı teknikler aracılığıyla kapalı mesajlar iletirler.

Bazı eski kafe ve barlar, isyancıların buluşup plan yaptıkları yerler olarak hâlâ işlev görüyor. Ve muhtemelen en değerlisi, insanlar hala bir araya geliyor, hikayeler anlatıyor ve birlikte daha uygun bir gelecek umuduyla çabalıyorlar.Yani İstiklal Caddesi’nin kalbi hala biraz farklı bir ritimle atıyor.

2050’nin distopik alternatif dünyasında, Türkiye’deki seçim süreci büyük ölçüde değişti.

Seçimler teknoloji şirketlerinin kontrolünde ve Büyük Teknokrat’ın himayesinde “Dijital Seçimler” olarak yapılmaktadır. Bu, tüm seçim süreçlerinin çevrimiçi ve dijital olarak yürütüldüğü anlamına gelir.

“Akıllı Vatandaşlık” programı kapsamında oylar dijital platform üzerinden verilmektedir. Her vatandaş, kimlik doğrulama sürecinden geçtikten sonra oy kullanma hakkına sahiptir. Ancak bu süreç, hükümetin ve teknoloji şirketlerinin seçim sürecini etkilemez, hatta etkilemez. manipüle etme yeteneği yarattı.

Örneğin, sosyal puanlama Sisteme dayalı bir sistem, bireylerin oy haklarını ve seçimlere katılım oranlarını etkileyebilir. Sosyal puanı yüksek olanlar öncelikli oy hakkıDüşük puan alanlar oy haklarını kaybedebilir.

Bu durumda seçim süreci demokratik olmaktan uzak gösterir ki. Adaylık süreci de şeffaf olmaktan uzaktır. Büyük Teknokrat ve onun teknoloji şirketlerinden oluşan Danışma Konseyi adayları belirler ve halkın adaylar üzerinde herhangi bir etkisi yoktur.

Seçim sonuçları genellikle sorgulanabilir.

Oy sayımı, manipülasyon ve hile olasılığını artıran algoritmalara dayalı otomatik bir işlemle yapılır. İktidar partisi her zaman seçimleri kazanır.muhalefetin sesinin çoğunlukla bastırılmış olması da bu durumun bir göstergesidir.

Ancak direniş grupları bu duruma karşı çıkmaya ve gerçek demokratik süreçleri yeniden tesis etmeye çalışıyor. hala çaba sarf ediyorlar.

Böyle bir Türkiye’de yaşlı bir adam odasında sakladığı yasak kitabın ortasına sıkıştırdığı bir fotoğraf bulur.

İsim, fotoğraflar, görünümler, heykeller yasaklı başkanın fotoğrafı Bu. Torun yaşlı adamın odasına girer ve “Dede bu kim?” diyor. Yaşlı adam cevap bile veremez.

-SON-

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu