Haber

ABD, İsrail’in Refah operasyonuna destek vermeyeceğini açıkladı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel, ABD’nin, bir milyondan fazla yerinden edilmiş sivile yönelik “ciddi bir planlama yapılmadan” Refah’ta gerçekleştirilecek bir İsrail operasyonunu desteklemeyeceğini söyledi.

NETANYAHU, KAPILARIN KAPATILMASI VE Refah’A YAPILACAK BİR SALDIRIYA HAZIRLANILMASI SİPARİŞİNİ VERDİ.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Hamas’ın her biri 45 gün sürecek olan üç aşamalı esir takası ve ateşkes teklifini reddederek yeni bir katliamın hazırlıklarına başladı. Netanyahu, orduya, yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı Gazze’deki Refah bölgesine yönelik saldırıya hazırlanma talimatı verdi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu

ABD: REFAH’A YÖNELİK ASKERİ OPERASYONU DESTEKLEMEYECEĞİZ

Netanyahu’nun ABD’den beklediği takviye bu kez gelmedi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel, İsrail’in Gazze Şeridi’nde Refah’a yönelik planladığı askeri operasyona ilişkin açıklama yaptı. Patel, ABD’nin, bir milyondan fazla yerinden edilmiş sivile yönelik “ciddi bir planlama yapılmadan” Refah’ta düzenlenecek bir İsrail askeri operasyonunu desteklemeyeceğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel

“FELAKET OLACAK”

Patel, “1 milyon insanın yaşadığı bir bölgede böyle bir operasyonun plansız ve az düşünülmüş bir şekilde düzenlenmesi felaket olur” diyerek, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in bunu İsrail Başbakanı Benjamin’e açıkça ifade ettiğini sözlerine ekledi. Netanyahu İsrail’e son ziyaretinde. söylenmiş.

“REFAH İÇİNDEKİ 1 MİLYONDAN FAZLA İNSAN NEREYE GİDER?”

Patel, Gazze’nin kuzeyine dönememeleri ve güneyde devam eden askeri operasyon göz önüne alındığında Refah’ta yaşayan 1 milyondan fazla kişinin nereye gidebileceği sorusuna şöyle yanıt verdi: “Bunlar, İsraillilerin yanıtlaması gerektiğine inandığımız meşru sorulardır.”

Patel, Refah’ta böyle bir operasyonun ciddi bir şekilde planlandığına dair henüz bir kanıt görmediklerini de açıkladı. Öte yandan Netanyahu, dün düzenlediği basın toplantısında Han Yunus’un ardından İsrail ordusuna Refah’ta operasyon yapılması emrini verdiğini duyurdu.

NETANYAHU: HAMAS’IN TALEPLERİ GERÇEK DEĞİL

Netanyahu, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Hamas’ın ateşkes teklifiyle ilgili görüşmesinin ardından basın toplantısı düzenledi. Gazze Şeridi’ndeki İsrailli tutukluların ailelerine seslenen Netanyahu, Hamas’ın taleplerinin “gerçek dışı” olduğunu, tutukluları getirmek için tek seçeneğin askeri baskıyı sürdürmek olduğunu, Hamas’ın taleplerini kabul etmenin tutukluları serbest bırakmayacağını ve “sahada” olduğunu savundu. tam tersi yeni bir katliama yol açar.” sürdü. İsrail Başbakanı Netanyahu, Gazze’ye yönelik saldırıların birkaç ay içinde sonuç vereceğini iddia ederek hedeflerinden vazgeçmeyeceklerini belirtti.

İSRAİL ORDUSU YENİ BİR KATLİAMA HAZIRLIK YAPIYOR

Blinken’e Hamas’a karşı zafere yaklaştıklarını söylediğini belirten Netanyahu, bu zaferin Ortadoğu’da da yansımalarının olacağını vurguladı.

Netanyahu, Gazze’nin güneyinde 1 milyondan fazla yerinden edilmiş Filistinli sivilin sığındığı Refah kentiyle ilgili olarak, “İsrail ordusuna, Refah ve merkez kamplara yönelik saldırıya hazırlanma talimatı verdik.” dedi.

İsrail’in saldırıları sona erdikten sonra Gazze’yi nasıl yöneteceği sorulduğunda Netanyahu, “Hamas kısmen değil tamamen ortadan kaldırıldıktan sonra İsrail ordusu ve güvenlik güçleri Gazze’nin sonsuza kadar silahsızlandırılmasını sağlayacak” dedi.

Netanyahu, Birleşmiş Milletler Bayındırlık ve Yardım Ajansı’nın (UNRWA) Yakın Doğu’daki Filistinlilere yönelik misyonunun sonlandırılması için süreci başlattıklarını ve bu konuda Blinken’e bilgi verdiğini kaydetti.

“Kesin zafer”den ne kastettiği sorulduğunda Netanyahu, Hamas’ın askeri kapasitesini tamamen ortadan kaldırmaya yaklaştıklarını belirterek, “Hamas’ın Gazze’nin kuzeyinde yeniden hakimiyet kazandığı yönündeki haberlerin doğru olmadığını” ifade etti.

Netanyahu, Gazze’ye gönderilen insani yardımın artırılması talimatını kendisinin vermediğini savunarak, “Sağlanan asgari insani yardımın savaşın devamı için gerekli olduğunu” belirtti.

NETANYAHU: HAMAS’IN ASKERİ HAKİMİYETİNİ SONLANDIRMAYI HEDEFLİYORUZ

Hamas’la karşılıklı esir değişiminde “herhangi bir taahhütte bulunmadıklarını” vurgulayan Netanyahu, Hamas’ın bahsettiği tutukluların serbest bırakılması konusunda herhangi bir vaatlerinin bulunmadığını ve görüşmelerin devam ettiğini belirtti.

Netanyahu, Hamas’a ya da Gazze’de yönetimi devralacak diğer yapılara yakın olmayan bir sivil yönetim üzerinde çalıştıklarını ancak öncelikle Hamas’ın Gazze’deki askeri hakimiyetini sona erdirmeyi amaçladıklarını sözlerine ekledi.

HER BİRİ 453 FAZLI ELEKTRİK DEĞİŞİMİ VE SON GÜNLERE SAHİP ÇIKACAK ATEŞKES TEKLİF EDİLDİ

İngiliz haber ajansı Reuters, Katar ve Mısırlı arabulucuların gönderdiği teklife yanıt niteliğindeki Hamas’ın teklifiyle ilgili taslak belgeye ulaştı. Reuters’in haberine göre Hamas, her biri 45 gün sürecek olan üç aşamalı bir esir değişimi ve ateşkes önerdi.

Bu dönemde Gazze’deki rehineler Filistinli mahkumlarla takas edilecek, Gazze’nin yeniden inşasına başlanacak, İsrail güçleri Gazze Şeridi’nden tamamen çekilecek, ceset ve kalıntılar takas edilecek. Müzakerelere yakın bir kaynak, Hamas’ın karşı teklifinin “başlangıçta kalıcı bir ateşkes garantisi gerektirmediğini, ancak son rehineler serbest bırakılmadan önce ateşkes sırasında savaşın sona erdirilmesi konusunda bir anlaşmaya varılması gerektiğini” söyledi.

1. SEVİYEDE İSRAİL, ASKERLERİNİ YÜKSEK NÜFUSLU YERLERDEN ÇEKECEK

Belgeye göre, ilk 45 günlük dönemde İsrail hapishanelerindeki Filistinli kadın ve çocukların serbest bırakılması karşılığında Gazze’deki tüm İsrailli kadın rehineler, 19 yaşın altındaki erkekler, yaşlılar ve hastalar serbest bırakılacak. İsrail ayrıca ilk aşamada askerlerini nüfusun yoğun olduğu bölgelerden çekecek.

2. AŞAMADA KARŞILIKLI OPERASYONLAR SONLANACAK VE İSRAİL GAZZE ŞERİTİNDEN ÇEKİLECEK.

İkinci adımın uygulanması, taraflar “karşılıklı askeri operasyonların sona erdirilmesi ve tam sükunete dönüş gereklilikleri konusunda dolaylı müzakereler” sonuçlanmadan başlamayacak. İkinci aşama, kalan erkek rehinelerin serbest bırakılmasını ve “İsrail kuvvetlerinin Gazze Şeridi’nin tüm bölgelerinin sınırlarının ötesine çekilmesini” içerecektir.

3. AŞAMADA CENAZE VE KALANLAR DEĞİŞTİRİLECEK

Üçüncü aşamada cesetler ve kalıntılar değiş tokuş edilecek. Ateşkes aynı zamanda Gazze’de açlıkla karşı karşıya olan ve temel ihtiyaçlardan yoksun sivillere gıda ve diğer yardım akışının artırılmasını da içerecek.

Hamas ortadan kaldırılıncaya kadar askerlerini Gazze’den çekmeyeceğini belirten İsrail yönetiminden henüz bir açıklama gelmedi.

İSRAİL’İN GAZZE’DEKİ İŞGALİNDE SON DURUM

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, “Filistinlilere ve Mescid-i Aksa başta olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere yanıt vermek” gerekçesiyle 7 Ekim 2023’te İsrail’e kapsamlı bir saldırı başlattı. “

İsrail, 7 Ekim’deki saldırılarda 1.200 İsraillinin öldüğünü, 5.132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 12 bini çocuk, 8 bin 190’ı kadın olmak üzere 27 bin 708 Filistinli öldürüldü, 67 bin 147 kişi de yaralandı. Enkaz altında hâlâ binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastaneler ve eğitim kurumları da hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu