Ekonomi

ABD Merkez Bankası 2024 banka stres testi senaryolarını özetledi

ABD Merkez Bankası, 2024 yıllık banka stres testleri için senaryolar yayınladı. Testler, 32 büyük bankanın işsizliğin yüzde 10’a yükselmesi ve gayrimenkul değerlerinde ciddi düşüşler gibi aşırı ekonomik koşullar altında dayanıklılığını değerlendirecek. Bu yılın varsayımsal ağır senaryosu konut fiyatlarında %36, ticari gayrimenkul fiyatlarında ise %40 düşüş öngörüyor.

2007-2009 mali istikrarsızlığına yanıt olarak Fed, bankaların ekonomik gerilemelere dayanmak için sürdürmeleri gereken sermaye düzeylerini belirlemek ve temettüler ve hisse geri alımları yoluyla hissedarlara ne ölçüde dağıtabileceklerini düzenlemek için bu stres testlerini uyguladı.

Geçtiğimiz yıl üç bankanın batması nedeniyle 2024 yılı stres testleri özellikle ilgi görüyor. Üstelik testler, büyük bankaların Fed’e çok külfetli olduğunu iddia ettikleri yeni sermaye gereksinimleri konusunda meydan okuduğu bir dönemde yapılıyor.

Stres testleri aynı zamanda, New York Community Bank’ın sıkıntılı ticari emlak kredilerinden kaynaklanan ve hisse senedi performansını önemli ölçüde etkileyen zararlarının vurguladığı, bankaların ticari gayrimenkul risklerine ilişkin endişelerden de kaynaklanmaktadır.

Standart gerilim testi senaryolarına ek olarak Fed, ilk kez bir keşif analizi de gerçekleştirecek. Bu yeni bileşen, Mart 2023’te görüldüğü gibi bankaların, mevduatların önemli bir kısmında hızlı bir toparlanmaya yol açabilecek fonlama üzerindeki potansiyel baskılar da dahil olmak üzere daha geniş bir risk yelpazesiyle başa çıkma yeteneğini inceleyecek. Ayrı olarak, en büyük ve en karmaşık bankalar Beş büyük hedge fonunun çöküşünü içeren varsayımsal bir senaryoya göre test edilecek. Ancak keşifsel analizin sonuçları bankaların sermaye ihtiyaçlarını etkilemeyecektir.

Federal Rezerv’in stres testleri, finansal sistemin istikrarını sağlamada kritik bir araç olmaya devam ediyor ve sonuçlar, bankalara sermaye planlama süreçlerinde yol gösterecek.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu