Haber

Adalet Bakanı Bozdağ canlı yayında soruları yanıtladı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, anayasanın bazı maddelerinde değişiklik yapılmasına yönelik teklifle ilgili olarak, “Bu teklif başı açık ve örtülü kadınlarımıza temel hak ve hürriyetlerini, mal ve eşyalarını kullanmaları konusunda anayasal güvence sağlıyor” dedi. ve kamu veya özel sektör tarafından sunulan hizmetler.” söz konusu.

Bozdağ, TRT Haber’de katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde imzaya açılan Anayasa değişikliği teklifine ilişkin konuşan Bozdağ, teklifle birlikte Anayasa’nın 24’üncü maddesine ilişkin şunları söyledi: kamu veya özel sektör hiçbir kadının başının açık veya kapalı olması şartına bağlanamaz.” kararı ekledi.

Bakan Bozdağ, “Bu teklif, kadınlarımızın hem başörtülü hem de başları açık olarak temel hak ve özgürlüklerini kullanmaları, kamunun veya özel sektörün sunduğu mal ve hizmetlerden yararlanmalarının anayasal güvencesini açıkça sağlamaktadır. dile getirdi.” dedi.

Eklenecek ikinci fıkranın, Türkiye’de yaşanan geçmiş tecrübe ve sıkıntılara dayanarak bunların bir daha yaşanmaması için öngörülen bir düzenleme olduğuna işaret eden Bozdağ, Anayasa’ya şu kararı eklemeyi teklif ettiklerini bildirdi:

“Hiçbir kadın, dini inancı, eğitimi, öğretimi, istihdamı, seçimi, seçimi, siyasi faaliyeti, kamu hizmeti nedeniyle veya kamu veya özel sektör tarafından sunulan mal ve hizmetlerden dolayı diğer temel hak ve özgürlüklerden yararlanamaz. , dini inancından veya tercih ettiği giyim kuşamından dolayı. Bu nedenle kınanamaz, suçlanamaz veya herhangi bir ayrımcılığa tabi tutulamaz. Alınan veya verilen bir hizmetin gereği olan giyim kuşam konusunda devlet, kadının başını örtmesine ve dini inancından dolayı tercih ettiği elbiseyi giymesine engel olmamak kaydıyla gerekli tedbirler alınır.”

Yönetmelikte “seçme, seçilme, eğitim ve öğretim, kamu hizmetine girme” gibi temel hak ve hürriyetlere ilişkin bazı haklara da yer verildiğini belirten Bozdağ, yönetmeliğin hak ve hürriyetlerden yararlanma açısından da büyük bir anayasal güvence getirdiğini söyledi. kamu veya özel sektör tarafından sunulan mal ve hizmetler.

“Aile Türk toplumunun temelidir”

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Anayasa’nın “Ailenin ve çocuğun hakları” başlıklı 41. maddesinin başlığının “Ailenin korunması, evlilik birliği ve çocuk hakları”, birinci fıkrasının ise “Aile, esas kişidir” olmasını önerdi. Türk toplumunun temeli.Kadın erkek evlilik birliği.Evlenme yoluyla kurulabilir ve eşler arasında eşitlik esasına dayanır.” değiştirileceğini belirtti.

Bekir Bozdağ, ailenin Türk toplumunun temeli olduğunu, Macaristan, Polonya, Bulgaristan gibi birçok ülkede benzer anayasal ve yasal değişikliklerin yapıldığını kaydetti.

“Kalıcı analiz anayasal güvencedir”

Getirdikleri değişikliğin aileyi tanımlamadığını, ailenin Türk toplumunun temeli olduğunu, mevcut metinde de yer aldığını belirten Bozdağ, “Buradaki değişiklik, evlilik birliğinin tam ortasında olacağını açıkça belirtiyor. Sadece bir erkek ve bir kadının evlenmesi ile kurulacağını Anayasal düzeyde belirtmektedir.” dedi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Anayasa değişiklik teklifinizi muhalefetin tüm kesimleriyle açık bir şekilde görüştünüz. Nasıl tepkiler aldınız?” sorusuna şu şekilde cevap verdi:

“Milli İttifakı oluşturan partilerin meclis kümesi olarak 335 oyumuz var. Meclis Başkanımız oy kullanmadığına göre 334 oy var. Bunun yasalaşması için 400 oy gerekiyor. Referandum için 360 oy gerekiyor. Bizim yasalaşma ihtiyacımız ortada olduğuna göre diğer siyasi partilerle görüşüp onların görüşlerini ve takviyelerini almamız lazım yoksa bu sürecin bitmesi mümkün görünmüyor ya CHP destek verir bizde 400’ü buluruz. Ya da İYİ Parti ve HDP milletvekilleri de ek destek verecek ama biz 400’ün üzerine çıkabiliriz Onun için bu teklifte samimiyiz ve Türkiye’nin insanların giyim kuşam ve inançları yüzünden tartışma konusu olmaktan çıkmasını istiyoruz. Kalıcı olarak çıkmasını istiyoruz, bu anayasal güvencedir.”

Bu değişiklikle kimsenin hedef alınmadığını, Türk milletinin toplumun temeli olan aileyi korumak istediğini vurgulayan Bozdağ, aileye saldıranların karşısına Anayasa, yasalar ve devletin çıkacağını kaydetti.

“Teklifi reddeden bir parti görmedim”

Meclisteki diğer partilerin teklifle ilgili değerlendirmelerini yaptıklarını belirten Bekir Bozdağ, “Bu değişiklik teklifini reddeden bir parti görmedim. Muhtemelen bu teklif somutlaşıp milletvekillerine sunulduktan sonra tavırları daha net göreceğiz. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’nın bugün ve yarın büyük bir uzlaşı ile geçeceğini iddia ediyorum.” ifadelerini kullandı.

“Gerekirse referanduma gider misiniz?” sorusuna Bakan Bozdağ, “Cumhurbaşkanımız bu konuyu çok net açıkladı. ‘400 ve üzeri oyla geçerse referanduma götürmeyiz’ dedi. Arzumuz, Anayasanın Türkiye Büyük Millet Meclisinde aradığı nitelikli çoğunlukla kabul edilerek halkoylamasına gidilmeden yasalaşmasıdır, çünkü temel hak ve hürriyetlerin halkoylamasına konu olmasını doğru bulmuyoruz. zorunlu olmadıkça.” cevabı verdi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Millet İttifakı’nın Anayasa değişikliği çalışmalarını bir soru üzerine değerlendirdi. Teklifin çok geniş olduğunu belirten Bozdağ, “Yani güçlendirilmiş parlamenter sistem anayasa teklifi adı altında aslında canavarca bir şey ortaya koyuyorlar. Çünkü ulusal hukuk literatüründe ‘güçlendirilmiş parlamenter sistem’ kavramı yok ve Türkiye’de uluslararası literatür.” söz konusu.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde cumhurbaşkanı olabilmek için 50 artı 1 oya ihtiyaç olduğunu hatırlatan Bozdağ, “Halkın hür iradesiyle iktidara gelme umudunu yitirenler, parlamenter sisteme dönmek istiyor. Ankara’da pazarlık veya diğer araç ve tekniklerle güç kazanma umudu.” söz konusu.

6’lı masa toplantılarını da eleştiren Bozdağ, masada milletin takdirini toplayacak karar alınamayacağını söyledi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 3 Aralık’taki ‘2. yüzyıla çağrısını’ buldunuz mu? Bu soruya şu yanıtı verdi:

“AK Parti’nin ‘Türkiye’nin Asrı’ programından esinlenen isim dışında 2. asra davetin hiçbir özelliğini beğenmedim. Yani bir parti ‘2. asra çağrı’ programını kendisi yapıyor, Amerikalıya yaptırmayın.Kendi projelerini üretir başkasının değil.Açıkçası Sayın Kılıçdaroğlu ve ekibi Türk insanının liyakatine, gücüne, kudretine, bilgisine, tecrübesine güvenmiyor. Amerika’dan Jeremy Rifkin adında bir beyefendi, “Türkiye değerli bahislerini ona emanet edecek” diyor ve ağzıyla “ikinci yüzyıl” çağrısını yapabiliyor. Bu, çok net söylüyorum, Atatürk’ün partisine de yakışmaz. .”

“1968’de Amerika’ya karşı yürüdük, ‘evinize gidin’ dedik.” Bozdağ, ‘Buraya gelin’ diyenlerin artık Amerika’ya şunu söylediğini belirterek, ‘Emperyalizme karşı omuz omuza’ diyenlere, Amerika’ya ‘evine gidin’ diye bağıranlara, yerli ve milli duruş diyenlere soruyorum. , şimdi Amerikalılara Türk ekonomisini ve Türkiye’nin geleceğini anlatın. Emanetlere yapılan bu ‘ikinci asır çağrısını’ nasıl görüyorlar? Vicdanlarını rahatlatıyor mu? Kabul edilebilir mi?” değerlendirmesini yaptı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 70 kişilik siyaset üstü bir iktidar birliği komitesi oluşturduğunu belirten Bozdağ, “O zaman meclise, parti meclisine, parti yönetimine, parti teşkilatlarına ne gerek var? Çok net söylüyorum. siyaset kurumuna, siyasetçilere, yetki ve gücünü milletten alanlara güvenmeyen hastalıklı bir zihniyetin görüntüsüdür.” dedi.

“Türkiye’de sıcak para sorunu mu var? Kılıçdaroğlu’nun İngiltere’ye gidişi ve görüştüğü kişiler de çok eleştirildi. O süreci takip edebilir misiniz?” sorusu üzerine Bozdağ şunları söyledi:

“Sayın Kılıçdaroğlu’nu davet ediyorum, kara para aklama veya uyuşturucu baronlarının paralarıyla bütçe açığını kapatma konusunda bilginiz varsa lütfen Türk medyasına açıklayın. Baronlarla kim işbirliği yapıyorsa, isimleri ve her türlü bilgi, belge, delil işbirliğini göstererek Türkçe’ye gönderilecekler Bakın Hâkimler ve Savcılar Kurulu Başkanı olarak buradan Adalet Bakanı olarak davet ediyorum Sayın Kılıçdaroğlu lütfen kara para aklama ile ilgili argümanlarınız ne olursa olsun Türk ekonomi ve ‘baronların uyuşturucudan aldığı paralarla bütçe açığını kapatma’, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına veya uygun gördüğünüz şekilde bir Cumhuriyet Başsavcılığına iletin.Bilgi,belge ve delilleri ekleyin.Bakın var Bugün bütçe görüşülüyor, lütfen bütçe görüşmelerinde bu isimleri açıklayın. Ama kimse bunları açıklamıyor. Herkes konuşuyor.”

“İsveç’in NATO üyeliği” sorusuna Bozdağ, “İsveç hükümeti geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye PKK’lı terörist gönderdi. Süreç açısından ne anlama geliyor diye sorarsanız, samimiyet ve iyi niyet göstermesi açısından bir başlangıç ​​olarak görüyoruz. .Umarım bir sonraki de aynıdır.Saygılarımla devam.” cevabı verdi.

“Gardiyanlar için değerli adımımız olacak”

Sorular üzerine Bakanlığın çalışmalarını anlatan Bozdağ, UYAP’ı engellilerin kullanımına daha etkin hale getirmek için adımlar attıklarını, önümüzdeki dönemde TBMM gündemine gelecek şekilde yeni bir yargı paketi hazırladıklarını bildirdi. günler.

Adalet Bakanlığı çalışanlarının özlük haklarının makul ve adil olması konusunda azami hassasiyet gösterdiğini vurgulayan Bekir Bozdağ, bu konularda çalışmalarını sürdürdüklerini ve gerekli adımları atacaklarını kaydetti. Bakan Bekir Bozdağ, önümüzdeki günlerde savunma subayları için değerli bir adım atacağını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu