Haber

Annelerden Ankara’da BM’ye İsrail protestosu

Ankara’da toplanan bir grup anne, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarına sessiz kaldığı gerekçesiyle Birleşmiş Milletler’i (BM) protesto etti.

Ankara Filistin Dayanışma Platformu üyeleri ve bazı anneler, çocuklarıyla birlikte Ankara’daki BM temsilcilik binası önünde toplandı.

Gruptaki annelerin, bileklerine isimleri yazılan çocukların Gazze’deki aileleri tarafından tanınmasına destek olmak amacıyla çocuklarının bileklerine isimlerini yazdıkları görüldü.

Grup adına açıklama yapan avukat Elif Yurtoğlu, kuruluşunun 78. yıl dönümünde BM’nin barışı savunmak için kurulduğunu hatırlatmak amacıyla bir araya geldiklerini belirtti.

BMGK’nın, BM Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) alınan ve devletler açısından bağlayıcı olan kararlara uyulmaması durumunda yaptırım uygulama yetkisine sahip olduğuna işaret eden Yurtoğlu, daha adil ve daha aktif bir kurul olması gerektiğini söyledi.

İsrail’in dünyanın gözü önünde soykırım suçunu işlediğini belirten Yurtoğlu, “Kadın, çocuk, bebek, yaşlı dahil tüm sivilleri katletiyor. Hatta en korunaklı yerler olması gereken hastaneler ve okullar bile İsrail’in elinde. Fosfor bombalarıyla vuruldu. Bu, İsrail’in işgal altındaki topraklarda yıllardır sistematik olarak uyguladığı yasadır.” “Aşırı ve orantısız güç, toplu katliam ve soykırım haline geldi.” söz konusu.

İşlenen tüm suçlara BM ve UNICEF’in ortak olduğunu savunan Elif Yurtoğlu, “Çocuklar dünyanın her yerinde çocuktur. Her zaman ve her koşulda korunmaları gerekiyor. Ekim ayından bu yana Gazze’de her 15 dakikada bir çocuk ölüyor. 7’nci ve uluslararası toplum bu vahşeti kınadı ve “O sadece zulmü izlemekle yetiniyor.” dedi.

sariyahsi-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu