Haber

Barolar Can Atalay’ın tahliyesi için Anayasa Mahkemesi’ne seslendi: Meclis’te olmalı

Türkiye Barolar Birliği ve 56 baronun daveti üzerine Anayasa Mahkemesi (AYM) önünde eylem yapan avukatlar, Gezi tutuklusu ve TİP Hatay Milletvekili Can Atalay’ın bir an önce serbest bırakılmasını talep etti. Baroların ortak açıklamasında, Atalay’ın başvurusunun bir an önce görüşülmesi için Anayasa Mahkemesi’ne çağrıda bulunuldu.

Evrensel’in haberine göre;Anayasa Mahkemesi karşısındaki Ahlatlıbel Atatürk Parkı’nda avukatların düzenlediği eyleme EMEP İstanbul Milletvekili İskender Bayhan, EMEP Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca, TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, CHP Gaziantep Milletvekili Hasan Öztürkmen de katıldı.

Duruşmada ortak açıklamayı okuyan Hatay Barosu Başkanı Hüseyin Cihat Açıkalın, ilk duruşmada Can Atalay dahil tüm sanıkların beraat ettiğine dikkat çekti. Ancak kararı veren İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin feshedildiğini ve yeni bir heyetin oluşturulduğunu belirten Açıkalın, süreci şöyle anlattı:

“Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin çok sayıda insan hakkı ihlalini tespit eden ve bağlayıcı nitelikteki örnek kararı tanınmadı. Yeni oluşturulan mahkeme heyeti, bir adli makamın yürüttüğü soruşturmada toplanan hukuka aykırı delilleri dikkate alarak cezai hükümlere karar verdi. FETÖ üyesi olduğu iddiasıyla hakkında yakalama kararı bulunan savcı hakkında mahkûmiyet kararı İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3’üncü Dairesi tarafından yerinde görüldü, belge ise 3’üncü aşamada temyiz aşamasında. Yargıtay Ceza Dairesi meslektaşımız avukat Şerafettin Can Atalay, 28. genel seçimlerinde Hatay Milletvekili seçilerek sicil belgesini aldı. Halen tutuklu olan Can Atalay, “Hemen serbest bırakılması gerekirken” Yasama dokunulmazlığı nedeniyle tahliye talebi Yargıtay 3. Ceza Dairesi tarafından reddedildi.”

‘ANAYASAL’

Açıkalın, Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin red gerekçesinden Anayasa Mahkemesi kararlarına dayanarak karar vermediğinin anlaşıldığını belirterek, Anayasa Mahkemesi’nin Ömer Faruk Gergerlioğlu ve hakkında verdiği kararları hatırlattı. Leyla İnanç. Açıkalın, Anayasa Mahkemesi’nin, Anayasa’nın 14. maddesinde yer alan “durumlar” ibaresinin kapsamına hangi suçların gireceği konusunda netlik ve öngörülebilirlik olmadığı sonucuna vardığını belirterek, şöyle konuştu: Bu dayanak Anayasaya aykırıdır. Bu nedenle bugün Anayasa Mahkemesi önünde bir basın açıklaması yapıyoruz.” “Gerekçesi sizin bu hak ihlallerine son vereceğinize ve meslektaşımızın bir an önce serbest bırakılacağına olan inancımızdır” dedi.

SAĞKAN: ATALAY’IN OLMASI GEREKEN YER MECLİSİZ

Açıkalın, Can Atalay’ın başvurusunun bir an önce görüşülmesi için Anayasa Mahkemesi’ne çağrıda bulundu ve Atalay’ın görev yerinin Türkiye Büyük Millet Meclisi olduğunu söyledi. Türkiye Barolar Birliği Başkanı Erinç Sağkan, “Meslektaşımız Can Atalay seçilmiş bir milletvekilidir ve hakkında kesinleşmiş bir mahkûmiyet kararı bulunmamaktadır.” “Unutulmamalıdır. Anayasa’nın 83. maddesine göre, seçimden önce veya sonra suç işlediği iddia edilen bir milletvekili, Meclis kararı olmadıkça gözaltına alınamaz, sorgulanamaz, tutuklanamaz ve yargılanamaz.” Seçilmiş bir milletvekilinin yasama faaliyetlerine katılmasını engellemenin hem seçilme hakkını hem de seçmenin iradesini yok saymak anlamına geldiğini belirten Sağkan, “Atalay’ın olması gereken yer parmaklıklar ardı değil, milletin parlamentosudur. ” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu