İş

Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme

Yazar – Noreen Burke

Investing.com – Çarşamba günü paylaşılacak Fed toplantı tutanakları, yatırımcıların faiz artırımlarının suratının yavaşlayabileceğine dair rastgele bir gösterge arayışında olduğu, tatilden ötürü kısalan bir haftanın ana olayı olacak. Yılın en değerli alışveriş devri Cuma günü başlayacak ve bu, ABD’li perakendeciler için önemli bir sınav olacak. OECD’nin Salı günü açıklayacağı son dünya iktisat kestirimleri ve global PMI bilgileri dünya iktisadının sıhhati hakkında kıymetli bir fikir verecek. Bu ortada Çin ekonomik dayanak önlemlerini artırabilir ve kral doların tacını kaybetmenin eşiğine gelebileceğine dair işaretler var.

Yeni haftaya başlarken bilmeniz gerekenler:

  1. Fed tutanakları

Fed Çarşamba günü Kasım ayı toplantısına ait tutanaklarını yayımlayacak ve yatırımcılar, siyasetçilerin bu yıl 1980’lerden bu yana hiç olmadığı kadar süratli faiz artırdıktan sonra sıkılaştırma sürecini yavaşlatmayı düşünebileceklerine dair bir işaret arayacak.

Fed Lideri Jerome Powell ve öbür siyasetçiler, merkez bankasının gereğinden fazla sıkılaştırma faaliyetinden ve ekonomiyi resesyona sokmaktan kaçınmak için önümüzdeki ay faizlerde daha küçük artırım yoluna gidebileceğinin sinyalini verdi.

Powell tıpkı vakitte faiz oranlarının, siyasetçilerin Eylül ayında gelecek yıl için düşündükleri %4,6 düzeyine nazaran daha yüksek olması gerekebileceğini söyledi.

Önümüzdeki haftanın iktisat takviminde ayrıyeten Ekim ayı Richmond Fed imalat endeksi, ilk işsizlik başvuruları, dayanıklı tüketim malları siparişleri ve Kasım ayı PMI bilgileri yer alıyor.

  1. Şahane Cuma

Artan enflasyon ve faiz oranları karşısında tüketici talebi için değerli bir test, perakendecilerin klâsik olarak yılın en güçlü alışveriş günlerinden biri olan “Şahane Cuma” (Black Friday) satışlarını başlattığı 25 Kasım’da gerçekleşecek.

Son bilgiler, ABD’de perakende satışların Ekim ayında beklenenden daha fazla arttığını göstererek tüketicilerin yıl sonuna gerçek daha sağlam adımlarla ilerleyebileceğine işaret etti. Tüketici harcamaları, ABD iktisadının faaliyetlerinin üçte ikisinden fazlasını oluşturuyor.

Perakendeciler son kar döneminde karışık sonuçlar sundu. Geçtiğimiz hafta Walmart (NYSE:WMT) yıllık satış ve kâr iddiasını yükseltirken Target (NYSE:TGT), tüketici davranışlarındaki “dramatik değişikliklerin” talebe ziyan verdiği ihtarının akabinde tatil periyodundaki satışlarda sürpriz bir düşüş öngördü.

Dünyanın en büyük online perakendecisi Amazon (NASDAQ:AMZN), 27 Ekim’de yaptığı açıklamada enflasyon nedeniyle “insanların bütçeleri kısıtlı” olduğu için daha yavaş büyüme için hazırlandığını söyledi.

  1. OECD tahminleri/PMI verileri

OECD Salı günü global iktisada ait son kestirimlerini yayımlayacak ve bu kestirimler, Kasım ayında kimi ülkelerden gelen, iş faaliyetlerine ait birinci bilgilerle birlikte dünya iktisadının sıhhatine ait bir fikir verecek.

OECD’nin Eylül ayında yaptığı tahminler, ABD ekonomisinin resesyona girmesinin beklendiği önümüzdeki yıl için daha da kötüleşen bir görünüme işaret ediyordu.

Çarşamba günü Euro Bölgesi, İngiltere ve ABD’den gelecek PMI dataları, kasveti arttırabilir. Birden fazla Avrupa ülkesinde PMI’lar büyüme ile küçülmeyi birbirinden ayıran 50 sonunun altında seyrediyor.

İngiltere halihazırda uzun bir resesyonla karşı karşıya. Euro Bölgesi’nin ekonomik büyümesi beklenenden daha yeterli durumda ve iş gücü piyasaları nispeten gücünü koruyor. Lakin güç kıtlığı ve yüksek enflasyon nedeniyle resesyon riskleri baş göstermeye devam ediyor.

  1. Dolar tepeyi geçti mi?

Dolar Endeksi Eylül ayında 114,78 ile 20 yılın en yüksek düzeyine ulaştı ve o vakitten beri düşmeye devam ediyor. Para ünitesi, 2017’nin ikinci çeyreğinden bu yana en büyük çeyreklik kaybını yaşama yolunda ilerlerken yatırımcılar şimdi zirvenin geçilip geçilmediğini sorguluyor.

Doların yükselişi, Fed’in süratli faiz artışları sayesinde 2022 ticaretinde baskın bir tema oldu ve yatırımcılar ortasında emsallerine nazaran avantaj sağladı.

Ancak Goldman Sachs analistleri Cuma günü yaptıkları açıklamada, Fed’in 2024 yılına kadar politikayı yumuşatmaya başlamasını beklemediklerini belirterek doların tepesinin hala “birkaç çeyrek uzakta” göründüğünü söyledi. Şirket, ABD ekonomisindeki büyümenin yakın vakitte tabana vurmasının beklenmediğini de kelamlarına ekledi.

  1. Çin

Çin Merkez Bankasının destekleyici siyaset önlemlerini artırma taahhüdü, temel kredi faiz oranlarının belirlendiği Pazartesi günü gündem olacak.

Bankanın, siyasetçilerin nakdî şartları daha da gevşeterek yuan/dolar çiftini düşürmeye devam etme konusunda isteksiz davranması nedeniyle temel kredi faizlerini üst üste üçüncü ayda da değiştirmemesi bekleniyor.

Yetkililer, finansal istikrarsızlığı tetiklemeden ekonomik büyümeyi desteklemenin yollarını arıyor.

Diğer bölgelerin merkez bankaları da hafta boyunca siyaset toplantıları düzenleyecek. Yeni Zelanda Merkez Bankasının Çarşamba günü 75 baz puanlık büyük bir artış yapması beklenirken Kore Merkez Bankasının tekrar sıkılaştırmaya gitmesi lakin sadece çeyrek puanlık bir artış yapması bekleniyor.

–Bu haberde Reuters’in katkısı bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu