Haber

Çekilme nedeniyle Van Gölü’nde çöp toplama etkinliği düzenlendi

VAN’ın Erciş ilçesinde, Van Gölü’nün çekildiği bölgelerde ortaya çıkan çöp ve atıkları toplayan 50 kişilik grup, kuraklık ve çevre kirliliğine dikkat çekti.

3 bin 712 kilometrekarelik yüzölçümü ile dünyanın en büyük sodalı gölü olan Van Gölü’nde kuraklık nedeniyle çekilme devam ediyor. En belirgin durgunluğun yaşandığı Erciş’te göl sularının çekilmesiyle çöp ve atıklar ortaya çıktı. Minik öğrencilerin de aralarında bulunduğu 50 kişilik grup, kuraklığa ve çevre kirliliğine dikkat çekmek için bölgedeki çöp ve atıkları da topladı.

Fizik öğretmeni Fatih İrven, “Gezimiz sırasında gölün çekildiğini fark ettik ve noktalarda aşırı çöp olduğunu gördük. İlçe halkı olarak çocuklarımızla birlikte gönüllü olarak temizlik çalışmasına başladık. Bu olaya kayıtsız kalmayın.Plastiğin doğaya 400 yılda karıştığını biliyoruz.Vatandaşlarımızdan ricamız “Bu konuda duyarlı olunup doğaya plastik ve çöp atılmamasıdır. Lütfen bu konuda duyarlı olun” dedi.

Cumhuriyet İlkokulu 8. sınıf öğrencisi Sait İrven, çöpleri gölün çekildiği alanlarda topladıklarını, amaçlarının kuraklığa dikkat çekmek olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu