Ekonomi

Çin’de iPhone Satışları Fiyat İndirimlerinin Ardından Mart Ayında %12 Arttı – Bloomberg

Bloomberg’in Çarşamba günü resmi istatistiklere dayanarak verdiği habere göre, Apple (NASDAQ:AAPL) ve perakende ortaklarının fiyatları düşürmesinin ardından Çin’deki iPhone sevkiyatları Mart ayında yaklaşık %12 oranında arttı.

Hükümet verilerine göre, başta Apple ürünleri olmak üzere denizaşırı markaların akıllı telefonlarının sevkiyatı Mart ayında 3,75 milyon adede yükseldi. Bloomberg’in Çin Bilgi ve İletişim Teknolojileri Akademisi’nin aylık raporunu kullanarak tespit ettiği üzere bu, 2024 yılının Ocak ve Şubat aylarında yaşanan %37’lik düşüşten sonra yaşanan bir toparlanmadır.

Bu hükümet istatistikleri Apple’ın CEO’su Tim Cook’un yorumlarının ardından açıklandı. Geçtiğimiz hafta finansal analistlerle yaptığı bir görüşmede, Çin anakarasındaki iPhone gelirlerinin Mart çeyreğinde arttığını belirtmiş, ancak ek ayrıntı vermemişti.

Apple 2023 yılından bu yana aktif olarak Çin’deki ticari varlığını geliştirmeye çalışıyor. Şirket, Huawei Technologies gibi yerel markaların rekabetiyle karşı karşıya ve iPhone’ların devlete ait işletmelerde ve kuruluşlarda kullanılmasına yönelik gayri resmi bir yasak, ABD’den sonra en büyük ikinci pazarı olan Çin’deki satışlarını etkiledi.

Her ne kadar 2024’ün ilk çeyreğinde Çin’e yurtdışından yapılan toplam akıllı telefon ithalatı %27 oranında azalmış olsa da, Apple’ın yıl başındaki fiyatlandırma stratejisi, iPhone satışlarındaki önceki düşüş eğilimine rağmen Çin’de o çeyrek için gelir beklentilerinin aşılmasına yol açtı.

Yatırımcılar Apple’ın Çin’deki ticari faaliyetlerini yakından takip ediyor çünkü bu ülke tüketim için önemli bir pazar ve aynı zamanda iPhone için önemli bir üretim merkezi.

Apple’ın hisseleri piyasa öncesi işlemlerde %0,5’lik bir artış yaşadı.

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş ve çevrilmiştir ve bir editör tarafından kontrol edilmiştir. Daha fazla ayrıntı için Hüküm ve Koşullarımıza bakınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu