Haber

‘Depreme hazır Bandırma’ yol haritası belli oldu

BALIKESİR (İGFA) –Kahramanmaraş’ta yaşanan yıkıcı depremler, Türkiye’nin deprem gerçeğini bir kez daha gözler önüne serdi.

Ülke genelindeki şehirlerin depreme ne derece hazırlandığını değerlendiren Başkan Av. Konuyla ilgili ilk toplantıyı Tolga Tosun yaptı ve bu toplantıda izlenecek yol haritasını belirledi.

Bandırma Belediyesi’nin depreme hazır bir Bandırma oluşturmak için ikinci kez düzenlediği ikinci toplantısında Mimarlar Odası Bandırma Temsilcisi Mehmet Ali Ozar, İnşaat Mühendisleri Odası Bandırma Temsilcisi Gürkan İyin, Bandırma Temsilcisi ve Harita Mühendisleri Odası Belediye Meclis Üyesi Mesut Özdemir, Elektrik Mühendisleri Odası Bandırma Temsilcisi Hoş Onganar, Makine Mühendisleri Odası Bandırma Temsilcisi Gürbüz Gözcüler, Bandırma Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Selamettin Karaca, Bandırma Belediyesi İmar Komisyonu Üyeleri Yalçın Cömert, Onur Çon, Yusuf Ziya Çelikoğlu, Bandırma Belediyesi Deprem ve Doğal Afet Yönetim Kurulu Üyeleri Fatma Sal Karabacakoğlu, Eren Dava ve Belediye Meclis Üyesi Sıtkı Ağan katıldı.

Toplantıda ilk aşamada hayata geçirilmesi planlanan konular şu şekilde belirlendi:

– Mevcut jeolojik zemin yapısı raporu çalışma grubu ile paylaşılacaktır. Yakın zamanda Bandırma’nın jeolojik yapısını analiz eden yetkili firma tarafından hazırlanan teknik rapor, firma yetkilileri tarafından teknik bir sunumla çalışma gruplarına iletilecek.

– Bina denetimlerine yönelik bir mekanizma oluşturulacaktır. Bu sistemde İnşaat Mühendisleri Odası Bandırma Temsilcisi, Mimarlar Odası Bandırma Temsilcisi, Makine Mühendisleri Odası Bandırma Temsilcisi ve Bandırma Belediyesi’ne temsilci atanacak. Yapı kontrol firmaları ve şantiye şeflerinin katkılarıyla beton dökümü öncesinde oluşturulan bu komitenin gözetiminde mevcut yapılar kontrol edilerek uygunluğu kontrol edilecektir.

-Bandırma Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü 2000 yılı öncesi yapı stoku ile ilgili kapsamlı çalışmalar yapacak.

– Parsel ölçeğinde riskli binaların (karbon fiber, karbon çelik vb. uygulamalarla) güçlendirilmesi veya yeniden inşası için yetkili mevzuatın yasal düzenleme çalışmalarına başlanacaktır.

zile-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu