Ekonomi

Dünya Bankası’ndan ‘Türkiye’ raporu: Fiziksel hasar 34,2 milyar dolar

Dünya Bankası Kümesi ve ortaklarının ilk müdahalesine girdi sağlamak ve hükümetin kurtarma ve yeniden inşa planlamasına destek olmak amacıyla hazırlanan raporda, devam eden artçı şokların bu hasar tahminini zaman içinde daha da yukarılara taşıyabileceği belirtildi.

6 Şubat’ta meydana gelen 7,8 ve 7,5 büyüklüğündeki depremler ve ardından gelen 7 bin 500’ü aşkın artçı sarsıntı ve ardından gelen iki farklı deprem, Türkiye’nin güneyinde 11 ilde ağır hasara yol açarak ülkenin 80 yılı aşkın süredir gördüğü en ağır hasara yol açtı. afet olarak kayıtlı

Afet sonrası hasar tespit raporu

Türkiye’de doğrudan fiziksel zararlara odaklanmak Küresel Hızlı Afet Hasar Tahmini (GRADE) Raporu1,25 milyon insanın orta ila şiddetli hasar veya binaların tamamen çökmesi nedeniyle geçici olarak evsiz kaldığı tahmin ediliyor.

Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 7,4’ü

Raporda ayrıca, iddia edilen hasarın yüzde 81’inin yaklaşık 6,45 milyon kişinin (Türkiye toplam nüfusunun yaklaşık yüzde 7,4’ü) yaşadığı Hatay, Kahramanmaraş, Gaziantep, Malatya ve Adıyaman illerinde meydana geldiği vurgulandı.

Dünya Bankası’nın paylaştığı raporda şu sözlere yer verildi:

– Konut binalarındaki doğrudan hasar, toplam hasarın yüzde 53’ünü (18 milyar $) oluştururken, toplam hasarın yüzde 28’ini (9,7 milyar $) konut dışı binalarda (örneğin, sağlık tesisleri, okullar, kamu ve özel sektör binaları) ve Yüzde 19’u (6,4 milyar $) altyapı tesislerinde (örneğin yollar, elektrik, su temini) meydana geldi.

– Rapordaki hasar varsayımları, Türkiye ekonomisinin maruz kalacağı daha geniş ekonomik etki ve kayıpları veya doğrudan hasarlardan önemli ölçüde daha yüksek olabilecek ve daha derinlemesine bir değerlendirme gerektirebilecek güçlendirme ve yeniden inşa maliyetlerini içermemektedir.

Dünya Bankası Avrupa ve Orta Asya Grubu Başkan Yardımcısı Anna Bjerde, bahisle ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bu felaket sonucunda büyük kayıplar ve acılar yaşayan Türkiye ve Suriye halklarının acılarını tüm kalbimizle paylaşıyoruz. Küresel toplumun bu çok büyük ölçekli yardım ve kurtarma çabalarına yardımcı olmak için seferber olduğunu görmek cesaret verici. Dünya Bankası da Türkiye’nin toparlanma çabalarını desteklemek için teknik uzmanlığını ve finansman olanaklarını derhal seferber etti.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu