Ekonomi

Enflasyon verileri yaklaşırken dolar sabit kaldı

Yatırımcılar ABD, Avrupa ve Japonya’dan gelecek ve küresel faiz oranı görünümünü etkilemesi beklenen enflasyon verilerini beklerken ABD doları haftaya istikrarlı bir şekilde başladı.

Döviz piyasası son zamanlarda carry arayışıyla hareket etti ve bu da doları desteklerken, ABD ekonomik verilerinden gelen ve faiz politikaları konusunda belirsizlik yaratan karışık sinyalleri de yansıttı.

Geçtiğimiz hafta dolar karşısında %0,9’luk bir artış kaydeden euro, bir yılı aşkın süredir koruduğu aralıkta 1,0846 dolardan işlem gördü. İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tatiller nedeniyle bugün işlem aktivitesi daha hafifti.

Yatırımcılar 29 Mayıs’ta Almanya’dan gelecek enflasyon verilerini ve 31 Mayıs’ta Euro Bölgesi’nden gelecek rakamları bekleyerek Avrupa’da önümüzdeki hafta gerçekleşebilecek olası bir faiz indiriminin ipuçlarını arıyor.

Federal Rezerv’in tercih ettiği enflasyon ölçütü olan çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksinin bir önceki aya göre sabit kalması bekleniyor.

Faiz belirsizliğinin devam ettiği bir ortamda yatırımcılar yen, yuan ve İsviçre frangı gibi düşük getirili para birimlerinden uzaklaşarak bunun yerine euro ve doları tercih ediyor.

İsviçre frangı yıl boyunca değer kaybetti ve geçen hafta euro başına 0,9928 frank ile Nisan 2023’ten bu yana en düşük seviyesini gördü. Çin yuanı geçen haftayı dolar başına 7,24’ten daha zayıf tamamlayarak Mayıs başından bu yana en düşük seviyesini gördü.

Japon yeni bugün dolar karşısında 156,87 seviyesinde sabit kaldı, ancak ABD getirilerinden önemli ölçüde düşük kalan Japon devlet tahvili getirilerinin yükselmesine rağmen destek bulmakta zorlandı.

Japonya’nın enflasyon eğiliminin güvenilir bir göstergesi olan Tokyo tüketici fiyat endeksi (TÜFE) 31 Mayıs’ta açıklanacak ve yatırımcıların ilgisini çekmesi bekleniyor.

ABD hisse senedi piyasası uzlaşmasında iki günden bir güne yapılacak değişiklik, Asya’da sabah erken işlem hacimlerini artırabileceğinden döviz ticaretinde de yakından izleniyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu