Ekonomi

Fed Bej Kitap’a göre ABD’de ekonomik faaliyet genişlemeye devam etti

Fed’in Bej Kitap raporu, ABD’de ulusal ekonomik faaliyetin Nisan başından Mayıs ortasına kadar genişlemeye devam ettiğini ancak koşulların sektörler ve bölgeler arasında farklılık gösterdiğini ortaya koydu.

20 Mayıs’tan önce toplanan bilgiler ile Dallas Fed tarafından hazırlanan rapora göre 12 Fed bölgesinin çoğu, hafif veya ılımlı bir büyüme bildirirken iki bölge faaliyette değişiklik olmadığını belirtti.

Perakende harcamaların, daha düşük isteğe bağlı harcamaları ve tüketiciler arasında artan fiyat duyarlılığını yansıtarak yatay veya hafif artış gösterdiği değerlendirilen Bej Kitap’a göre otomobil satışları kabaca yatay seyrederken birkaç bölge, üreticilerin satışları teşvik etmek için teşvikler sunduğunu vurguladı.

Sıkı kredi standartları ve yüksek faiz oranlarının, kredi büyümesini kısıtlamaya devam ettiği belirtilen raporda şu değerlendirme yer aldı:

Konut talebi ılımlı bir şekilde artmış ve müstakil aile inşaatları yükselmiştir ancak artan faiz oranlarının satış faaliyetlerini etkilediği bildirilmiştir. Ticari gayrimenkul sektöründeki koşullar, arz endişeleri, sıkı kredi koşulları ve yüksek borçlanma maliyetleri nedeniyle yumuşamıştır.”

İstihdamın genel olarak hafif bir hızda arttığını gösteren Bej Kitap’a göre sekiz bölge, önemsiz veya mütevazı iş artışları bildirirken kalan dört bölge, istihdamda herhangi bir değişiklik olmadığını belirtti. Bölgelerin çoğunluğu, iş gücü mevcudiyetinin daha iyi olduğunu ancak belirli sektörlerde veya alanlarda bazı eksikliklerin devam ettiğini bildirdi.

Bazı bölgeler, ücret artışının pandemi öncesi tarihsel ortalamalarda olduğunu veya bu oranlara doğru normalleştiği belirtti.

Rapor dönemi boyunca fiyatların mütevazı bir hızda arttığını değerlendirmesini ortaya koyan Bej Kitapta şöyle devam edildi:

“Çoğu bölgedeki irtibat kişileri, tüketicilerin ilave fiyat artışlarını geri püskürttüğünü, bunun da girdi fiyatlarının ortalama olarak artmasıyla daha düşük kâr marjlarına yol açtığını belirtmiştir.

Perakendeciler, müşterileri cezbetmek için indirim teklif ettiklerini bildirmiştir. Birçok bölge, başta sigorta olmak üzere girdi maliyetlerinin artmaya devam ettiğini gözlemlerken bazıları, belirli inşaat malzemelerinde fiyat düşüşleri kaydetmiştir. Bazı bölgeler, imalat ham madde maliyetlerinde düşüş gözlemlemiştir.

Fiyat artışının yakın vadede mütevazı bir hızda devam etmesi bekleniyor.”

Foreks Haber Merkezi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu