Ekonomi

Fitch: Türkiye’de yerel yönetim bütçeleri enflasyona dayanıklı

Fitch’ten yapılan açıklamada, Türkiye’nin ulusal ve yerel yönetim (LRG) bütçesinin 2022’deki yüksek enflasyona karşı sağlam olduğu ve Şubat ayındaki depremlerin mali etkisini karşılayabileceği bildirildi.

Açıklamada, kredi derecelendirme kuruluşu tarafından değerlendirilen 9 büyükşehir belediyesinin (Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Bursa, Konya, Manisa, Mersin, Muğla) 2022 bütçe görünümünün beklenenden iyi olduğu belirtildi.

Açıklamada, 9 büyükşehir belediyesinin bütçe istikrarının yüzde 39’luk beklentiye rağmen yüzde 42 olarak kaydedildiği belirtilirken, ortalama borç-işlem istikrarının 1,6 kat beklentiye rağmen 1,4 kat olduğu kaydedildi.

“Kanun gereği deprem nedeniyle yapılacak ekstra harcamaların büyük bölümü merkezi yönetim tarafından karşılanacak. Büyükşehir belediyelerinin bütçeleri üzerindeki etkinin, etkilenen bölgeleri desteklemek için araç ve ekipman temini ile sınırlı kalmasını bekliyoruz. Bunu yansıtmak için orta büyüklükteki büyükşehir belediyeleri yüzde 5, daha büyükleri ise yüzde 10’dur” denildi. tutarında bir artış (bütçeden katkı) bekliyoruz. söylendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu