Ekonomi

GSK, Zantac’ın kanser riski taşıdığı iddiasıyla laboratuvar tarafından dava edildi

GlaxoSmithKline (NYSE:GSK), Connecticut merkezli bağımsız bir laboratuvar olan Valisure tarafından, ilaç şirketinin mide ekşimesi ilacı Zantac ile ilişkili kanser risklerini gizlediği iddiaları nedeniyle yasal işlemle karşı karşıya. Bugün açılan ihbar davası, GSK’yı yaklaşık kırk yıl boyunca riskleri gizleyerek ABD hükümetinin sağlık programlarını dolandırmakla suçluyor.

Valisure’nin 2019 yılında yaptığı testler, jenerik adı ranitidin olarak da bilinen Zantac’ın NDMA adı verilen kanserojen bir madde üretebileceğini ve bu nedenle “insan tüketimine uygun olmadığını” gösterdi. Laboratuvar, GSK’nın bu riskin farkında olduğunu ancak ilacı 1983 yılında onaylayan ABD Gıda ve İlaç İdaresi’ne açıklamadığını iddia ediyor.

ABD Pennsylvania Doğu Bölgesi Bölge Mahkemesi’nde açılan davada, federal Yanlış Talepler Yasası’nın her bir ihlali için 11.000 dolara kadar sivil para cezaları da dahil olmak üzere milyarlarca dolar tazminat talep ediliyor. Valisure’nin avukatları ayrıca GSK ve diğer ranitidin satıcılarına karşı kişisel yaralanma iddialarında çok sayıda davacıyı temsil etmektedir.

Federal hükümet Mart ayı itibariyle davaya katılmamayı tercih ederken, Valisure yasal mücadelesinde bağımsız olarak ilerliyor. Şikâyet, FDA’nın bazı örneklerde NDMA bulunmasının ardından Nisan 2020’de Zantac ve jenerik versiyonlarının piyasadan kaldırılmasını talep etmesinin ardından geldi – Valisure bu bulguyu kendi testlerine bağlıyor.

Bir zamanlar dünyanın en çok satan ilacı olan Zantac, yıllık 1 milyar doların üzerinde satış gerçekleştirmiş ve GSK için önemli bir ürün olmuştur. Bununla birlikte, başta Delaware eyalet mahkemesi olmak üzere ABD mahkemelerinde halen devam eden 70.000’den fazla özel dava ile ilgili davaların geleceği belirsizliğini korumaktadır. Bir yargıç şu anda bu davaların ilerleyip ilerleyemeyeceğini görüşmektedir.

Konuyla ilgili ayrı bir davada, Zantac’ın kanserle bağlantılı olduğu iddialarını inceleyen ilk duruşma bu ayın başlarında Chicago’da başladı ve bu hafta sonuçlanması bekleniyor.

GSK mevcut davadaki iddialara henüz yanıt vermedi. Şirket daha önce Zantac’ı kansere bağlayan güvenilir bir bilimsel kanıt bulunmadığını savunmuştu. Devam etmekte olan yasal işlemlerin sonucu muhtemelen şirket ve potansiyel olarak ilacı kullanan hastalar üzerinde önemli bir etkiye sahip olacaktır.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu