Haber

İran’da 11 okulda 400’den fazla öğrenci zehirlendi

Erdebil vilayetinde 400’den fazla öğrencinin zehirlendiği belirtilirken, yaklaşık 3 aydır İran’ın çeşitli şehirlerindeki okullarda görülen toplu zehirlenme vakalarıyla ilgili soruşturmalar sürüyor.

Asriran adlı internet sitesinin haberine göre Erdebil Tıp Bilimleri Üniversitesi Rektörü Ali Muhammediyan, dün ildeki 11 okulda 400’den fazla kız öğrencinin zehirlenerek öldürüldüğünü bildirdi.

Muhammediyan, 302 öğrencinin ilk tedavilerinin ardından birkaç saat içinde taburcu edildiğini, 100 öğrencinin gözlem altında tutulduğunu bildirdi.

Öğrencilerin durumlarının uygun olduğunu kaydeden Muhammediyan, gerekli müdahalenin yanı sıra incelemelerin de yapıldığını ve detaylı bilgilerin daha sonra kamuoyu ile paylaşılacağını sözlerine ekledi.

İçişleri Bakanı atandı

İran’da 30 Kasım 2022’den bu yana okullarda yaşanan toplu zehirlenme olayları dikkat çekiyor. Kum, Loristan, Tahran, Erdebil, Kirmanşah, Simnan, Mazenderan, Çaharmahal ve Bakhtiari, Elborz ve Rezevi Horasan vilayetlerinde 3 ayda yaklaşık 2 bin öğrencinin zehirlendiği tahmin ediliyor.

Dün Tahran’da yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında şüpheli zehirlenme olaylarını araştırmak üzere İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi’nin görevlendirildiği bildirildi.

TBMM Eğitim, Araştırma ve Teknoloji Kurulu Başkanı Alirıza Monadi Sefidan, “Yapılan takip ve test sonuçlarına göre okullarda kullanılan zehirde N2 (diazot) gazına rastlandığı belirlendi.” açıklama yapmıştı.

havza-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu