Haber

İşçi Partisi gölge bakanı İsrail saldırılarını destekleyen açıklaması nedeniyle istifa etti

İngiltere’nin ana muhalefet partisi Personel Partisi’nin gölge bakanı İmran Hussain, Parti Genel Başkanı Keir Starmer’ın İsrail ordusunun saldırılarını destekleyen ve Gazze’deki ateşkese destek veren bir açıklama yapmasının ardından ‘gölge bakan’ görevinden istifa ettiğini duyurdu. daha güçlü.

İşçi Partisi Milletvekili İmran Hussain, dün gece geç saatlerde yazdığı istifa mektubunda, 8 yıl boyunca İşçi Partisi’nin gölge bakanlığında çalıştığını vurgulayarak, “Ancak son haftalarda, devam eden sürece dair bakış açımın netleştiği ortaya çıktı. Gazze’deki insani felaket sizin benimsediğiniz tutumdan çok farklı.

Ben bu satırları yazarken geçtiğimiz ay 1.400’den fazla İsrailli ve 10.000’den fazla Filistinli sivil öldürüldü. “Bu şok edici ölü sayısı, ayrım gözetmeyen saldırılar ve Gazze kuşatması devam ettikçe daha da artacak” dedi.

‘YORUMLARINIZDAN ÇOK RAHAT OLDUM’

Hussain, Kurmay Partisi Lideri Keir Starmer’a hitaben yazdığı mektubunda, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri gibi kendisinin de Gazze’de ateşkes için daha güçlü ve özgür bir şekilde çalışmak istediğini vurgulayarak, şöyle konuştu: “Bu nedenle birçok insan gibi, Ayrıca 11 Ekim 2023’te LBC’ye verdiğiniz bir mektubu da aldım. “Röportajda İsrail ordusunun bu tür eylemlerini onaylıyor göründüğünüz yorumlardan çok rahatsız oldum” dedi.

SAVUNMA HAKKI SAVAŞ HATASINA DÖNEMEZ

İngiliz Milletvekili Hussain, Hamas’ın 7 Ekim’deki saldırısını açıkça kınadığının altını çizerek, “Her ülkenin kendini savunma hakkı olduğuna kesinlikle katılıyorum. Ancak bu, hiçbir zaman sivillerin korunmasına ilişkin uluslararası hukuku kasten ihlal etme veya sivilleri tehdit etme hakkı olamaz.” savaş suçu işlemek.”

MUHALEFET GÖLGE DOLAP VE ÖN SIRADA NEDİR?

Birleşik Krallık’ta Gölge Kabine, Muhalefet Lideri tarafından hükümet kabinesine alternatif olarak görev yapmak üzere seçilen üst düzey sözcülerden oluşan muhalefet partisi milletvekillerinden oluşan bir ekiptir. Gölge kabinenin her üyesi, kendi partisi için belirli bir politika alanına liderlik etmek ve ülke kabinesindeki meslektaşlarını sorgulamak üzere atanıyor. Bu şekilde Resmi Muhalefet kendisini ‘geleceğin alternatif hükümeti’ olarak sunmaya çalışıyor.

Bakanlar ve gölge bakanlar, Temsilciler Meclisi veya Senato’da ön sıralarda oturdukları için ‘ön sıra’ olarak da anılıyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu