Teknoloji

İstanbul Kodlama Projesi duyuruldu

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenen Sosyal Etki Bonosu Lansman Toplantısı’nda yaptığı konuşmada “İstanbul Kodlama Projesi”nin önemine dikkat çekti.

Bakan Kacır, 20 yıl önce Boğaziçi yerleşkesine adımını attığında öğretmenlerinden en çok duyduğu sözlerden biri “Biz burada bilgiyi doğrudan öğretmiyoruz, öğrenmeyi öğretiyoruz” oldu. olduğunu bildirdi.

Bu yaklaşımın değerli nedenlerinden birinin de bilginin, problem analizinde ihtiyaç duyulan yaklaşımın ve kullanılacak araçların günün koşullarında dahi sürekli değişmesi olduğuna işaret eden Kacır, dördüncü sanayi devrimiyle birlikte artan dijitalleşmenin önemini anlattı. bu yaklaşımın haklılığını kanıtladı.

“Uluslararası yürütülen projelerin toplam değeri 23 milyon avroya ulaştı”

Bakan Kacır, Türkiye’nin ortanca yaşı 33 olan bir ülke olarak büyük avantaja sahip olduğunu belirtti. altındaGençler tarafından imzalandığını söyledi.

Kacır, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak gençlerin bilim, teknoloji ve girişimcilik alanlarındaki heyecanını ve motivasyonunu paylaştıklarını belirterek, şöyle devam etti:

“Acentelerimiz tarafından ‘Genç İstihdamı’ teması kapsamında yaklaşık 2,5 milyar TL tutarında destek sağladık. Yürütülen uluslararası projelerin toplam maliyeti 23 milyon avroya ulaştı. Gerçekleştirdiğimiz projelerle birlikte 9.234 gencin istihdamına katkı sağladık.”Sosyal Gelişimi Destekleme Programı (SOGEP) ile gençlerimizin yetenek gelişimini destekliyoruz ve girişimcilik seviyelerini yükseltiyoruz. Böylece gençlerimizin istihdam olanaklarını artırmış oluyoruz.”

Bakan Kacır, belirlenen hedeflerin gerçekleşmesi halinde İSTKA tarafından ödeneceğini bildirdi.

Kacır, “Projenin amacı son 1 yılda işsiz kalan 18-35 yaş grubundaki gençlerimiz. 1 milyon 250 bin dolar bütçeli bu proje ile Türkiye’de 550 genci istihdam etmeyi hedefliyoruz. İstanbul’da pilot uygulama olarak başlattığımız ilk sosyal etki, “Bu doğrultuda etki yatırımı uygulamalarını ulaştığımız başarı düzeyine göre farklı bölgelerde ve farklı departmanlarda yaygınlaştırmayı planlıyoruz. dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu