Haber

Kayseri’de Türkiye ve Azerbaycan’ın ortak değerleri ‘Kardeşlik Destanı’ gösterisiyle tanıtıldı

Kayseri’de Türkiye ve Azerbaycan’ın ortak bedellerinin, halkların ve kültürel gelişimlerinin danslarla anlatıldığı “Kardeşlik Destanı” gösterisi sunuldu.

Şirketin İletişim ve Halkla İlişkiler Başkanı Mikayil Yusifov, SOCAR Türkiye’nin ev sahipliğinde düzenlenen gösteriyle ilgili olarak, yatırım anlamında kendilerine son katılan şehir olan Kayseri’nin, “kardeşlik destanı” başlattıkları ilk şehir olduğunu belirtti.

Kayseri’de başladıkları gösterinin Bursa, İzmir ve İstanbul’da da yapılacağını belirten Yusifov, şöyle devam etti:

“Hep Türkiye ve Azerbaycan’dan bahsediyoruz. ‘Bir millet iki devlet’ diyoruz. Bir yandan da ‘Azerbaycan’ın sevinci sevincimiz, derdi kederimiz’ diyoruz. Bu sözler bizim ülkemizde yaptığımız çalışmalarda bize yol gösteriyor. Azerbaycan ve Türkiye’nin dostluğu sadece bizimdir. “Gösteriyi çok beğeneceğinizi umuyoruz.”

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, iki devlet tek millet anlayışının güçlenerek devam ettiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in dostluğunun kimse tarafından inkar edilemeyeceğini ifade eden Büyükkılıç, “Bu dostluğu 2 yıl önce Karabağ’da ve Şuşa’nın kurtuluşunda birlikte yaşadığımızı da hatırlarsınız. Geçenlerde Sayın Aliyev, ‘Türkiye yalnız değildir.’ açıklaması bizi gururlandırdı. Meclisimizden aldığımız kararla Kayseri’nin Azerbaycan sevgisini, Şuşa ile kardeşliğimizi ilan ettik. Şuşa sadece Azerbaycan’a bağlı değil, kültürel kimliğiyle de biliniyor. UNESCO’nun başkenti. Bu anlamda Şuşa’yı tanımlıyoruz. Çok önemsiyoruz.” terimleri kullandı.

Konuşmaların ardından Türkiye ve Azerbaycan’ın ortak bedellerinin, Türk halklarının ve kültürel gelişimlerinin danslarla anlatıldığı “Kardeşlik Destanı” gösterisi sunuldu. 70 dansçının sunduğu gösteriyi vatandaşlar beğeniyle izledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu