Haber

Kış Lastiği Kullanımına İlişkin Uyarılar

Lastik Sanayicileri ve İthalatçıları Derneği (LASİD) Genel Sekreteri Erdal Kurt, yeterli frenleme performansı ve stabilite için 4 tekerlekte de kış lastiği bulunması gerektiğini belirterek, “Araçta sadece 2 lastiğin olması yol tutuşunu kontrol etmeyi zorlaştırıyor. Aracın ani frenleme, viraj alma gibi manevraları sırasında.” ifadelerini kullandı.

Dernekten yapılan açıklamada LASİD Genel Sekreteri Erdal Kurt’un, 1 Aralık’tan itibaren tüm ticari araçlarda zorunlu olacak kış lastiği kullanımına ilişkin değerlendirmelerine yer verildi.

Meteoroloji raporlarına göre önümüzdeki günlerde bazı yerlerde kar yağışlarının görülebileceğini kaydeden Kurt, değişen iklim koşullarının Türkiye’de dört mevsimin aynı anda yaşanmasına neden olabileceğini anlattı.

Sıcaklıkların aniden değişebileceğini belirten Kurt, “İstanbul’da kar yağmaması kış lastiği hassasiyetimizi azaltmamalı. Karın düşmesini beklemeden kış koşullarının gerektirdiği önlemleri almalı, lastik kullanmayı ihmal etmemeliyiz.” kış lastiği.” değerlendirmesini yaptı.

Araç sahiplerini lastik değişimini son ana bırakmamaları konusunda uyaran Kurt, kış lastiği seçerken ve takarken dikkat edilmesi gereken noktaları şöyle sıraladı:

“Lastik, bir araçta bizi hayata bağlayan en değerli modüllerden biridir. Gerçek lastik, güvenli sürüşün temel kurallarından biridir. Doğru lastik, aracınıza ve mevsimine uygun lastik anlamına gelir. LASİD olarak biz, Araç üreticinizin tavsiye ettiği ebat ve tipte, yük sınıfına ve hız sınıfına uygun özelliklere sahip kış lastikleri.” “Kış lastiklerini yaz lastiklerinden ayırmak için lastik yanaklarındaki işaretlerin yanı sıra yapısal farklılıklara da dikkat edin. Kış lastiklerinin üzerinde mutlaka ‘kış lastiği’ yazılması ve ‘içinde kar tanesi desenli üç tepeli dağ’ tabelasının olması gerekiyor. “

Kış lastiği seçerken dikkat edilmesi gerekenler

LASİD Genel Sekreteri Kurt, aracın 4 tekerleğinin de kış lastiğine sahip olması gerektiğini belirterek, şu uyarılarda bulundu:

“Çünkü aracın hareket edebilmesinden çok, mümkün olan en kısa sürede durması daha önemlidir. Yeterli frenleme performansı ve stabilite için 4 tekerleğin tamamında kış lastikleri şarttır. Araçta yalnızca 2 lastikte kış lastiği bulunması gerekir. Araç ani frenleme, viraj alma gibi hareketlerde aracın kontrolünü zorlaştırıyor.Bu kriterlere dikkat edilerek “Kış lastiğine geçiş için 1 Aralık’tan önce tüm hazırlıkların tamamlanması gerekiyor.”

Erdal Kurt, kış aylarında araç kullanmanın zor ve risk taşıdığına dikkat çekerek, gerekli önlemler alınmadığı takdirde trafikte riskin arttığını belirtti.

Kış lastiklerinin 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda sertleşmeyerek zemin tutuşunu koruduğunu ve ıslak, çamurlu veya karlı zeminlerde sürüş güvenliğini artırdığını anlatan Kurt, şu bilgileri verdi:

“Kış lastikleri bu özellikleri nedeniyle hava ve yol koşullarından kaynaklanabilecek olası risklere karşı toplu trafiğin güvenli ve sorunsuz akışına katkı sağlıyor. Zorunlu olmasa da biz LASİD olarak binek araç sahiplerine de kış lastiği yaptırmalarını öneriyoruz. Kış lastiklerinin trafikte tüm sürücüler tarafından yaygın olarak kullanılması; “2020 ayları boyunca tehlikeli ve çekilmez hale gelen trafik sıkıntısını da büyük ölçüde azaltacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu