Haber

Mudanya Belediyesi “Afet Strateji Planı” İçin Çalışmalara Başladı

Mudanya Belediyesi, Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından ilçe genelinde zemin ve yapı güvenliği için önlem aldı.

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, Başkan Yardımcısı Nisa Kartaltepe, İmar ve Şehircilik Müdürü Cihan Cengiz ve Fen İşleri Müdürü Sadık Sadıkoğlu ve teknik heyetleri, Bursa Teknik Üniversitesi öğretim üyeleriyle üniversite-yerel yönetim iş birliği için görüşmeye geldi. Toplantıya Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Toplantıya Dr. Eyubhan Avcı, Dr. Bahadır Yılmaz, Dr. Melih Sürmeli katıldı.

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, Mudanya’yı depreme ve akademik araştırmalara hazırlamak için ön toplantı yaptıklarını belirterek, “Depremler, öldürenin deprem değil, imansız yapılar olduğunu bir kez daha göstermiştir. Doğayla barışık korunaklı bir yapı ile birçok felaketi önleme şansımız var.

Vakit kaybetmeden ilçemiz sınırları içerisinde ve üzerindeki yapılaşma nedeniyle afet riski taşıyan bölgelerde üs çalışmalarına başlayacağız. Afet risklerine karşı önlem almak, güvenli, kaliteli ve sürdürülebilir yaşam alanları oluşturmak, fiziksel, sosyal ve ekonomik kalkınmayı sağlamak amacıyla farklı disiplinlerde teknik çalışmalar, bilimsel yöntemler ve analizlerle Mudanya’nın röntgeni çekilecek. Kuracağımız Kentsel Tasarım Direktörlüğü kapsamında yer ve üst yapıda en hatasız, bilimsel, etik, ranta izin vermeden, bilimin öncülüğünde sağlıklı kentleşmeyi sağlayacağız.”
 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu