Haber

Radyo Trafik’in10 Kasım Özel Konuğu Ayşe Kulin Ulu Önder Atatürk’ü Anlattı

Türkiye’nin birinci ve tek trafik radyosu Radyo Trafik’te yayınlanan “Yazarın Dilinden” programı her hafta birbirinden bedelli muharrirleri ağırlamaya devam ediyor. Radyo Trafik’in bu haftaki konuğu ünlü müellif ve gazeteci Ayşe Kulin oldu. Ayşe Kulin, 10 Kasım’a özel gerçekleştirilen sohbette Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Başkan Mustafa Kemal Atatürk’ü az bilinen taraflarıyla anlattı.

Radyo Trafik’te, Mert Erdoğan’ın sunduğu “Yazarın Dilinden” programının 10 Kasım tarihli yayınında konuğu; gazeteci ve ödüllü muharrir Ayşe Kulinoldu. Sevilen programdasözlerine 10 Kasım’a özel anısıyla başlayan Kulin; “Sabah bir Japon, haberleri sunuyordu. Ayağa kalktı o sırada ardında Dolmabahçe Sarayı’nı ve Atatürk’ün fotoğrafını gördüm ve dedi ki ‘Ben bu haberi oturarak okuyamam, o yüzden ayağa kalktım ve ayakta haber veriyorum.’ dedi. Bakın Japonya’da bir haber sunucusu Atatürk’ün mevt haberini vermek için ayağa kalkıyor. Dünyanın bu türlü sevdiği bir önder oldu. Her millete nasip olmaz. Atatürk o denli yeterli hislerle beslenmiş bir insan ki, Kurtuluş Savaşı’nda vatanını işgal etmiş olan Venizelos’la dost olabiliyor.” diyerek anlatısına devam etti.

Kulin; “Prof. Dr. Üstün Dökmen o kadar hoş anlatmış ki; ‘2. Dünya Savaşı sonrasında ortaya çıkan başkanlardan hangisi, milletin lisanında ve zihninde onun kadar yaşıyor artık? Galiba o başkanların hepsi sonsuzluğa erişti ancak bir tek o milletine verdiği sonsuz hoşluklardan dolayı hala beğeniyle, sevgiyle, teşekkürle anılıyor. Zira o milletine bağımsız olmayı, onurlu yaşamayı, kendini bedelli hissetmeyi, Cumhuriyetle, müspet bilimlerle, bayan – erkek eşitliği dahil eşitlik içinde teba olmadan yaşamayı armağan etti. O yalnızca küçük Ülkü’nün elinden tutup yürümedi. Yaşamakta olan ve yaşayacak tüm küçük kızların elinden, Türk bayanın elinden tuttu. Bayanlarımız ve onların çocukları bu eli bırakmayacaklardır’. Atatürk budur” dedi.

Atatürk: “Bir daha savaşacağız ama cehaletle”

Atatürk’ün cephede bir erle yaptığı konuşmayı anlatan ve Atatürk’ün silah dolu kolilere ‘silah yerine kitap koyun’ dediğine değinen Kulin, “Belki bir daha savaşmamız gerekebilir silahları kutularından çıkartmayalım diyen askere Atatürk’ün ‘evet çok yakın bir zamanda bir daha savaşacağız ama cehaletle, o zaman da bu kitaplara ihtiyacımız olacak” dediğini anlattı. Kulin, sunucu Mert Erdoğan’ın “Hayatına sığdırabildiği 14 kitap vardı. Geometri kitabı yazdı.Geometriyi bizim hayatımıza sokan isim ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk. Var mıydı başka bildiğiniz kitaplar?” sorusuna; “Başka kitaplar var mıydı bilmiyorum fakat çok fazla okuduğunu biliyorum. Savaşmakta olduğu anlarda dahi hep kitapları olduğunu ve dil öğrenmeye çok dikkat ettiğini, Fransızcasını geliştirdiğini biliyorum.” diyerek cevap verdi.

Kulin konuşmasına; “Hepsinden evvel bence kazandığı asıl büyük zafer, görevini yapıp Cumhuriyeti kurmak. Ancak ondan sonra yaptıkları o kadar çok kıymetli ki… Cumhuriyeti kurduğu gün aklınıza gelebilecek her türlü hastalıktan; sıtmadan, ishalden ve cüzzamdan yıkılan bir halk var. Anadolu yanmış, yıkılmış, toprak mahsul vermiyor. Halk okuma yazma bilmiyor, bu halkı 10 sene sonraki hale getirmesi, bir harf ihtilalinin olması bir mucizedir. Eğitimi bu kadar çabuk yayabilmesi için Latin harflerine gereksinimi vardı. Altı aylık kurslarda yalnızca çocukları değil evvel ilkokul öğretmenlerini eğitiyor. Daha sonra millet okulları açıyor. Esnafın, memurun ve çiftçinin işleri bittikten sonra gidebileceği yerlerde onlarda okuma yazma öğreniyorlar. On sene sonra tekrar bir sayım yapıldığında inanılmayacak halde yüzde 10’u okuma yazma bilmeyen halkın yüzde 50’si öğrenmiş vaziyete geliyor. Her Türk çocuğunun önüne ilkokuldan üniversiteye kadar parasız eğitim koyuyor ki şayet kendi niyeti varsa okumaya önü açık olsun istiyor. Atatürk sayesinde çok hürmet duyulan bir millet haline geldik. Bu eğitim fırsatını bütün çocuklara tanıması, ülkeye bilim getirsinler diye gençleri yurtdışına yollaması… Benim babamda onlardan biri. Tüm bunlar olurken bir taraftan Osmanlı’nın 500 altın borcunu ödemekle mükellef bir durumda. O dünya savaşında borcunu ödeyen tek millet biziz, o kadar onuruna ve bağımsızlığına düşkün.” Tabirleriyle devam etti.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu