Ekonomi

Soylu’dan seçim açıklaması! Güvenlik önlemleri aldık

Soylu, CNN Türk’ün canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı ve değerlendirmelerde bulundu. AK Parti’nin Bahçelievler Kocasinan’daki Seçim İrtibat Bürosu önünde yaşanan silahlı saldırıyla ilgili sorulan Soylu, seçimlerde olay yaşandığını, 2018 seçimlerinde de buna benzer 311 olay yaşandığını anlattı.

Seçime 22 gün kaldığını ve şimdiye kadar 69 olay yaşandığını belirten Soylu, bunların yaşanmaması için çaba ve tedbir aldıklarını ifade etti.

AK Parti’nin Bahçelievler Kocasinan İlçesi’nde Seçim İrtibat Bürosu’nun bulunduğu binanın önünde meydana gelen olayda motosikletli ve kasklı kişilerin ateş açtığını belirten Soylu, şunları kaydetti:

“Son dönemlerde karşı karşıya kaldığımız bazı organize suç örgütleri sonucunda İstanbul’da geçen hafta 180’e yakın gözaltı gerçekleştirdik. Çok değerli bir kısmı da tutuklandı. Türkiye’de böyle bir kümelenme var. dışarıdan yönlendirilen grup.miğferli.ve çeteli bir grup.örnek olay olarak görüyorum.arkadaşlarımıza değerlendirmelerini bu yönde yapmalarını tavsiye ettim.çünkü kask takıyorlarsa ve ellerinde silah varsa, Bu birileri tarafından kasıtlı olarak yapılmış bir olay olabilir veya olmayabilir. O yüzden olayın bu tarafına olduğu kadar bu tarafına da bakın.”

Bunların üzerinde durulan bir küme olduğunu anlatan Soylu, şu ana kadar bir tespitin yapılmadığını ancak bu kişilerin cemaat mi yoksa terör örgütü mü olduğu sorulduğunda sorunun tüm yönleriyle bakılması gerektiğini söyledi.

Bakan Soylu, Başsavcılığın bu konuda soruşturma yürüttüğünü, polisin de tüm taraflarla birlikte olayı soruşturduğunu anlattı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Cumhuriyet tarihinde ilk kez 2021 ve 2022’de Türkiye’de faili meçhul cinayet olmadığına dikkat çekerek, bunun Türk polisinin ve jandarmasının büyük bir başarısı olduğunu vurguladı.

“Türkiye’deki siyasi parti liderleriyle ilgili güvenlik önlemi alıyoruz”

Seçim sürecinde siyasi parti liderlerine yönelik suikast girişimi olasılığına ve herhangi bir güvenlik önleminin alınıp alınmadığına dair kamuoyunda bir paniğin olup olmadığı sorusuna Soylu, “Kılıçdaroğlu defalarca Türkiye’yi ‘güvensiz ülke’ olarak nitelendirdi. Güvensiz bir ülkeyse, 50 milyon turist nasıl ülkeye geldi? Türkiye’de kaç yabancı yaşıyor. 1 milyon 300 bin kişi yaşıyor.” şeklinde konuştu.

Bu konuda tüm güvenlik önlemlerini aldıklarını vurgulayan Soylu, “Başta cumhurbaşkanı adayları olmak üzere Türkiye’deki siyasi parti liderleriyle ilgili tüm güvenlik önlemlerini aldığımızı ifade etmek isterim.” söz konusu.

Emniyette FETÖ sonrası tespit edildiği belirtilen yeni yapılanmayla ilgili görüşü sorulan Soylu, “Orada önemli bir yapılanmaya kavuştuk. Siyasi bağ ve bağlantısı olan bir yapılanma yakaladık. Gördük. bu yapı içinde tesadüfi olmayan ilişkiler ve bağlar.Bu yeni bir olay.” cevabı verdi.

Konunun tamamını derleyip topladıklarını ve savcılığa ileteceklerini anlatan Soylu, bunların hepsinin delili olan tespitler olduğunun altını çizdi.

“Bütün Kürtleri terörize etmeye çalışan anlayış PKK-HDP çizgisidir”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Kürtler” adlı videosuna ilişkin soruya Soylu, şunları söyledi:

“Bu kimin dili? Bunu Türkiye’de uzun yıllardır kim söylüyor. Bunu PKK-HDP çizgisi söylüyor. Bütün Kürtleri terörize etmeye çalışan anlayış, PKK-HDP çizgisidir. Neden? Çünkü ne kadar “Kutuplaştıkça, ne kadar ayrıştırırsa, Türkiye’de bu dili ne kadar hakim kılmaya çalışırsa, kendi tabanını o kadar güçlendirecek ve güçlendirecektir.”

Türkiye’nin eşit yurttaşlık anlayışını benimsemiş, kabul etmiş ve kendi içinde değerlendirmiş bir ülke olduğunu belirten Soylu, “Bunlar bizim kardeşimiz. Biz beraberiz. Biz onların kardeşiyiz, onlar da bizim kardeşimiz. 85 milyon kardeş. Şimdi geri dönüp burada PKK dilini kullanmanın zamanı geldi: “Tanrınızı severseniz muhalefet partisi genel başkanına yakışır mı? Bütün Kürtleri ve milletimizi zan altında bırakan, kendisini arındırmak, kendini teşhir etmek, korumak ve bunun tam tersini yapmak için yaptığı açıklamanın ta kendisidir.” değerlendirmesini yaptı.

“Kılıçdaroğlu’na tavsiyemiz PKK enkazını kaldırmaması”

HDP-PKK’nın bugün Kılıçdaroğlu’nu desteklediğini belirten Soylu, “Bunu nereden bileceğiz? Az kalsın Murat Karayılan, Cemil Bayık sefer otobüsüne yetişecekler, ‘Kılıçdaroğlu’nu seçin’ diye bağırarak kampanyaya katılacaklar. Bese Hozat’tan Karasu’ya Herkes Kılıçdaroğlu’nu destekleyenlerin AK Parti ve MHP’ye verdiği her oy PKK’ya bir kurşun olduğunu, Türkiye’nin 100 yıllık cumhuriyetini kendilerince yok edeceğini belirtiyor.” dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun kendisini kurtarmak için bütün Kürtleri tek kategoriye koyan bir anlayış ortaya koymaya çalıştığını belirten Soylu, “Sayın Kılıçdaroğlu ve CHP’lilere tavsiyemiz PKK enkazlarını kaldırmamaları. CHP’nin dilini PKK’nın diline dayandırmasınlar, bu Türkiye için de çok önemli, tehlikeli bir iş.” söz konusu.

Bakan Soylu, Kılıçdaroğlu’nun HDP ve PKK’nın adayı olduğunu belirterek, “Onların diliyle konuşuyor. Bir yanda iç güvenlik operasyonları bitiyor, diğer yanda Pençe Kilit’ten diğer operasyonlar da dahil olmak üzere son operasyonlar yapılıyor. terör koridorunun dışında gerçekleştirdik, bunları bitirmek için ciddi bir dil var.” sözlerini kullandı.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Alevi” konulu paylaşımının sorulması üzerine Soylu, şunları söyledi:

“Kılıçdaroğlu ne dedi, ‘Hak Muhammed Ali’nin yolundan gidiyorum.’ Hak Muhammed Ali’nin yolundan giden insan, ‘Bu ülkenin askeri, polisi, jandarması uyuşturucu kaçakçılığı yapıyor’ mu diyor, terör örgütüne ortak mı oluyor, çocukları katledenlere… Bunu bilmiyor mu? LGBT’leri bu ülkeye getirmek için kendi belediyelerini, kendi siyasi önerilerini mi ortaya koyuyor, burada da bir samimiyetsizlik var, her şeyi mübah görüp, her şeyi seçim için kullanan bir anlayış var, neden söylemedin? bugüne kadar ben mi kardeşim?”

“Türkiye’de 3 milyon 411 bin Suriyeli yaşıyor”

Ülkedeki göçmen sayısına ilişkin son rakamları paylaşan Soylu, Türkiye’de 3 milyon 411 bin Suriyelinin yaşadığını söyledi.

2015’te 9 bin 800 kişinin Türkiye’den Avrupa’ya geçtiğini belirten Soylu, 2016’da Avrupa Birliği ile anlaşma yaptıklarını, 551 bin Suriyeli göçmenin isteyerek ülkelerine geri döndüğünü söyledi. 2015’te 856 bin 723 kişinin Avrupa’ya geçiş yaptığını anlatan Soylu, 2016’da bu sayının 173 bin olduğunu belirterek, bunların sadece denizlerden geçenler olduğunu sözlerine ekledi.

2015’ten bu yana toplam 1 milyon 212 bin 235 kaçak göçmenin Avrupa’ya geçtiğini belirten Soylu, 2022’de 27 bini deniz, 180’i kara yolu olmak üzere toplam 213 bin kişinin denizlerden geçtiğini kaydetti.

Türkiye’nin göçmenleri yakalarken sınır dışı ettiğini de belirten Soylu, 2016’dan bu yana sınır dışı edilen göçmen sayısının 455 bin olduğuna dikkat çekti. Geçen yıl sınır dışı edilen kaçak göçmen sayısının 135 bin olduğuna işaret eden Soylu, son 6 yılda 2 milyon 600 bin kişinin Türkiye’ye girişine engel olan Türkiye’nin bu konuda büyük çaba sarf ettiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu