İş

Türkiye büyüme verisi, ABD PCE raporu, Trump’ın “sus payı” davası: Piyasalarda neler oluyor?

Investing.com – Yatırımcılar, Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesini beklerken ABD hisse senedi vadeli işlemleri hafif düşüş gösteriyor. Açıklanacak rakamlar, birçoğu fiyat baskılarına ilişkin endişelerini dile getirmiş olan Fed politikacılarının olası faiz indirimlerine nasıl yaklaşacaklarını belirleyebilir. Diğer yandan Trump Media & Technology hisseleri, eski Başkan Donald Trump’ın New York’taki “sus payı” davasında tarihi bir kararın çıkmasının ardından düşüşe geçti. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yılın ilk çeyreğine ilişkin büyüme verisini değerlendirdi.

1. Vadeli işlemler düştü

ABD hisse senedi vadeli işlemleri enflasyon verileri öncesinde düşüşe geçti.

Dow %0,05 düşerken S&P 500 %0,2 ve Nasdaq 100 %0,4 geriledi.

Wall Street’teki ana endeksler, ABD ekonomisinin ilk çeyrekte tahmin edilenden daha az büyüdüğünü gösteren revize edilmiş veriler ve haftalık işsizlik başvurularının beklenenden daha fazla arttığını gösteren ayrı bir raporun etkisiyle önceki seansta düştü.

İş yazılımı grubu Salesforce’un (CRM) hisselerindeki düşüş de duyarlılığı azalttı. Californialı şirketin cari çeyrek tahminlerinin, müşteri harcamalarındaki zayıflık nedeniyle analistlerin projeksiyonlarını kaçırmasının ardından hisse senedi, değerinin neredeyse beşte birini kaybetti.

2. PCE bekleniyor

Yatırımcılar gün içinde açıklanacak olan kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyat endeksini yakından takip edecek.

Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan bu rakam, ABD Merkez Bankasının bu yılın ilerleyen dönemlerinde olası faiz indirimlerine nasıl yaklaştığını etkileyebilir. Fiyat artışlarını kontrol altına almak, borçlanma maliyetlerini yirmi yılın en yüksek seviyelerine çıkaran bir dizi faiz artışının ana hedefiydi ancak son günlerde bazı Fed politikacıları, faizleri düşürmeye başlamadan önce enflasyonun %2 hedefine doğru sürdürülebilir bir şekilde gevşediğine dair daha fazla kanıt görmek istediklerini söyledi.

Nisan ayı için manşet PCE endeksi yıllık bazda %2,7 ve aylık bazda %0,3 olarak tahmin edilirken her iki beklenti de Mart ayında kaydedilen hız ile aynı. Gıda ve yakıt gibi volatil kalemlerin hariç bırakıldığı “çekirdek” PCE, yıllık bazda %2,8 ve bir önceki aya kıyasla %0,3 olarak bekleniyor. Yine bu oranlar da bir önceki veri ile aynı.

3. Trump’ın “sus payı” davasında suçlu bulunmasının ardından DJT hisseleri düştü

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın çoğunluk hissesine sahip olduğu sosyal medya sitesi Truth Social’ın ana şirketi Trump Media & Technology’nin (DJT) hisseleri, New York’taki bir jürinin Trump’ı “sus payı” davasında tüm suçlardan suçlu bulmasının ardından değer kaybetti.

Daha önce benzeri görülmemiş ve oy birliğiyle alınan bir kararla jüri, Trump’ın 2016 seçimleri öncesinde Stormy Daniels’a yaptığı 130.000 dolarlık ödemeyi gizlemek için iş kayıtlarında tahrifat yaparak yasaları çiğnediğine karar verdi. ABD’de ilk kez eski bir başkan bir suçtan hüküm giymiş oldu.

Kasım ayındaki kritik seçimlerde Cumhuriyetçilerin muhtemel başkan adayı olan Trump, Temmuz ayında ceza duruşmasına çıkacak.

Trump Media’nın hisse fiyatı, geçmişte Trump’ın yasal mücadelelerini takip etmiş, sus payı davasının başlamasından bir gün sonra hisseler %18’den fazla değer kaybetmişti. Özel amaçlı bir satın alma şirketiyle birleşme yoluyla halka açılan şirket, Mart ayındaki ilk çıkışından bu yana yaklaşık %10 değer kaybetti.

Trump Media ve diğer hisse senetlerinin adil değer hesabına veya finansal sağlığına göz atmak, bu tür bilgiler ve analizlerden faydalanmak, öngörü sahibi olmak için InvestingPro kullanın, profesyoneller gibi kazanın! %20 indirim kodu: FIRSAT

Kodu nasıl kullanacağınızdan emin değil misiniz? Adım adım gösterdiğimiz videoyu izleyebilirsiniz.

Sorularınız için destek birimimize buradan ulaşın.

4. Çin’de imalat faaliyetleri beklenmedik şekilde daraldı

Bugün açıklanan satın alma yöneticileri endeksi (PMI) verilerine göre Çin’de imalat faaliyetleri, Mayıs ayında beklenmedik bir şekilde daraldı ve bu durum, Çin’deki yetkililer üzerinde daha fazla destek tedbiri almaları yönünde baskı yaratma potansiyeli taşıyor.

Ulusal İstatistik Bürosunun verilerine göre imalat PMI değeri, Mayıs ayında 49,5 olarak gerçekleşti. Bu değer 50,5 olan beklentilerden daha zayıf ve önceki iki aydaki genişlemelerle tezat oluşturuyor. 50’nin altındaki değerler daralmaya işaret eder.

Çin’in imalat sanayisi, tüketici talebindeki durgunluk ve iç emlak piyasasındaki çalkantılarla sarsılan dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin temel itici gücü konumunda.

İmalat dışı PMI ise Mayıs ayında, Nisan ayındaki 51,2 seviyesinden 51,1’e gerileyerek 51,5 olan beklentilerin altında kaldı.

5. Petrol aylık bazda kayıplarını sürdürüyor

Ham petrol fiyatları yatay seyrederken kısmen sıkı para politikasından dolayı bu yıl talebin düşeceğine dair endişeler yüzünden aylık bazda kayıp yolunda ilerliyor.

ABD ham petrol vadeli kontratı (WTI) %0,1 düşüşle 77,82 dolardan işlem görürken Brent çoğunlukla değişmeyerek 81,88 dolarda kaldı. Her iki kontrat da Mayıs ayında %2 civarında düşüş göstermeye devam ediyor.

Dün açıklanan verilere göre ABD petrol stokları, geçen hafta beklenenden daha büyük bir düşüş gösterdi ancak benzin stokları, 2 milyon varil artış ile beklentileri aştı. Bu durum, dünyanın en büyük akaryakıt tüketicisinde talebin seyahat ağırlıklı yaz sezonuna girerken durgun olduğuna dair endişeleri artırdı.

6. Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, yılın ilk çeyreğine ilişkin büyüme verisini değerlendirdi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yılın ilk çeyreğine ilişkin büyüme verisini değerlendirdi. Bakan Şimşek açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye ekonomisi 2024 yılı ilk çeyreğinde yıllık yüzde 5,7 büyüdü. Yıllıklandırılmış milli gelir 1 trilyon 158 milyar dolara ulaştı.

Uyguladığımız rasyonel, öngörülebilir ve kurala dayalı politikalarla ekonomimiz daha dengeli ve sürdürülebilir bir büyümeye doğru ilerliyor. İç talebin büyümeye verdiği katkı 4,1 puan iken net dış talebin katkısı 5 çeyrek sonra pozitife dönerek 1,6 puan oldu. Aynı dönemde yatırımlar yüzde 10,3 artarken makine ve teçhizat yatırımları aralıksız büyümesini on sekizinci çeyreğe taşıdı.

Programımız sayesinde dengelenen büyüme kompozisyonu, düşen cari açık, artan güven, iyileşen beklentiler ve hızlanan dış kaynak girişi dezenflasyona önemli katkı sağlayacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu