Haber

Türkiye’de arama kurtarma çalışmalarına katılan Kosovalı askerler ülkelerine döndü

Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan depremlerden etkilenen Hatay’da yaptıkları arama kurtarma çalışmalarını tamamladıktan sonra Kosova’ya dönen Kosova Güvenlik Gücü (FSK) askerleri törenle karşılandı. Priştine Havalimanı’nda gerçekleştirildi.

Kosova Başbakanı Albin Kurti ve Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Sabri Tunç Angılı’nın da katıldığı törende, arama kurtarma çalışmalarına katılan 39 askere madalyaları takdim edildi.

Başbakan Kurti törende yaptığı konuşmada askerlere emekleri ve yürekleri için yürekten teşekkür ettiğini söyledi.

Kosova ve Türkiye halkları arasındaki bağın her geçen gün daha da güçlendiğini belirten Kurti, “Bu zor günde dost Türkiye Cumhuriyeti halkının yanında yer almak insani yükümlülüğümüzün yanı sıra görevimizdir” dedi. müttefikleri olarak ve bu sizin sayenizde gerçekleşti.” terimleri kullandı.

Kurti, FSK askerlerine Türkiye’de kaldıkları süre boyunca gösterilen teknik ve lojistik yardım için Türkiye Cumhuriyeti’ne teşekkür etti.

Törenin tamamlanmasının ardından askerler aileleri tarafından alkışlar ve çiçeklerle karşılandı.

Kosova hükümeti, Türkiye’deki uluslararası insani yardım operasyonunu desteklemek amacıyla 6 Şubat’ta 36 askerden oluşan FSK birliğini Türkiye’ye gönderdi, buna 9 Şubat’ta Kosova Arama Kurtarma Derneği’nden 6 işçi ve 10 Şubat’ta 3 ek personel katıldı. birim. Daha önce 6 dernek personeli gelmişti.

FSK askerleri, 8 Şubat’ta Hatay’da 2 yaşındaki kız çocuğu ve annesini enkazdan, 12 Şubat’ta ise 45 yaşındaki erkek çocuk ile 13 yaşındaki kızı sağ olarak çıkarmayı başardı.

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler nedeniyle 8 Şubat’ta ülkede ulusal yas ilan edildiğini duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu