Haber

Türkiye’nin “Koruyucu Aile Sistemi” Azerbaycan’da uygulanacak

Türkiye’deki koruyucu aile modelinin Azerbaycan’da da uygulanması emeliyle geçen yıl başlatılan çalışma kapsamında Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı uzmanlarınca Azerbaycanlı 60 meslek elemanına eğitim verildi.

Bakanlık açıklamasına nazaran, Azerbaycanlı yetkililerin talebi üzerine Türkiye’deki koruyucu ailelik hizmet modelinin Azerbaycan’da da uygulanması maksadıyla işbirliği yapılıyor.

Ortak çalışma kapsamında geçen yıl Azerbaycan’dan bir heyet İstanbul ve Ankara’da gözetici aile üniteleriyle esirgeyici ailelere ziyaretler gerçekleştirerek, burada büyüyen gençlerle görüştü. Azerbaycanlılara ayrıyeten Toplumsal ve Ekonomik Takviye (SED) hizmetiyle ilgili de bilgi verildi.

Bakanlık uzmanları Azerbaycan’daki çocuk kuruluşlarını ve yürütülen hizmetleri inceledi

İki ülke arasında oluşturulan çalışma planı kapsamında 12-21 Ekim’de Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı uzmanları Azerbaycan’da çalışma yürüttü.

Bu kapsamda Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğünün koordinesinde Bakanlık uzmanları Azerbaycan’da hizmet veren çocuk kuruluşlarını ve yürütülen hizmetleri inceledi.

Uzmanlar, Azerbaycan Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde misyon yapan 60 meslek elemanına “Türkiye’de yürütülen koruyucu aile hizmetinin uygulama esasları, Çocukların korunma altına alınma süreçleri, Koruyucu aile modelleri, Koruyucu ailelere yönelik yapılan ödemeler, Koruyucu aile eğitimleri ve sosyal-ekonomik destek hizmetinin uygulama esasları” bahislerinde eğitim verdi.

Sertifika alan Azerbaycanlı 60 meslek elemanı, kollayıcı ailelikle ilgili Azerbaycan’da hizmet verecek ilk personel olacak.

Azerbaycan’da bu alanda misyon yapacak işçiye Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı uzmanlarının danışmanlık hizmetleri devam edecek.

Azerbaycan’da hami aile sisteminin yaygınlaştırılmasına yönelik iki ülke ortasında işbirliğinin sürmesi planlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu