İş

ASO Başkanı Seyit Ardıç, imalat sektöründe çalışma koşulları ve işgücü tercihleri ​​konusunda çalışma grubu kurulmasını önerdi.

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Seyit Ardıç, imalat sektöründeki çalışma koşulları, çalışanların mali hakları ve alternatif çalışma alanlarına göre işgücü tercihleri ​​konusunda bir çalışma grubu kurma kararı aldıklarını belirtti.

ASO tarafından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Rehberlik ve Denetim Müdürlüğü işbirliğiyle Oda Meclis Salonu’nda “Çalışma Koşulları ve Çalışma Ortamı Konusunda Farkındalık Artırma Bilgilendirme Toplantısı” düzenlendi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Ardıç, iş hayatında karşılaşılan en önemli sorunlardan birinin kayıt dışı istihdam olduğunu belirterek, “Ülkemizde kayıt dışı istihdam gelişmiş ülkelere göre yüzde 31 gibi çok yüksek bir seviyede. Düşük maliyetle işgücü sağlamaya çalışan işverenler kayıt dışı istihdam yoluyla rekabet avantajı elde etmeye çalışıyor ancak “Bu durum ekonomik dengeleri bozuyor.” dedi.

Kayıt dışı istihdamla mücadelede devletin denetim mekanizmalarını güçlendirmesinin etkili olacağını belirten Ardıç, “Vergi kaçakçılığı ve sosyal güvenlik ihlallerine yönelik ciddi yaptırımlar getirilmesi, işverenleri resmi kayıtlara girmeye teşvik edebilir.” İfadesini kullandı.

Ardıç, engelli çalıştırma, işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı çalıştırma, iş sağlığı ve güvenliği kurulu oluşturma, avukat çalıştırma gibi birçok yükümlülüğün gevşetilmesini talep etti.

Türkiye’de iş sağlığı ve güvenliğinin öneminin her geçen gün arttığını, bu konuda yapılan düzenlemelerle yakın gelecekte iş kazaları ve meslek hastalıklarının azalacağını öngördüklerini belirten Ardıç, şöyle konuştu:

“Buna rağmen iş dünyasının özellikle iş kazalarında mal sahibi, müteahhit ve taşeron arasındaki müşterek ve müteselsil sorumluluğu gözden geçirmesi zorunludur. ASO, işyerlerindeki çalışma koşulları konularında ilgili kurumlarla çalışma grubu kurulmasını teşvik ediyor. üretim departmanı, çalışanların mali hakları ve işgücü tercihlerinin alternatif çalışma alanlarına göre karşılaştırılmasına karar verildi.” Çalışmaların ardından şubat ayı sonuna kadar bir rapor hazırlanması planlanıyor. Bakanlığınızın temsilcilerini çalışma grubumuzda görmekten memnuniyet duyacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu