Haber

YRP’li Altınöz: Örgütümüz ittifakı kesinlikle istemiyor

Partilerin adaylarının büyük bir kısmı yerel seçimlere yaklaşık iki ay kala açıklanırken, İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlerdeki bazı partilerin aday gösterdiği adayların sonuçlara etkili olup olmayacağı tartışılıyor.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olarak İstanbul Teşkilat Lideri ve Milletvekili Buğra Kavuncu’yu açıkladı. İYİ Parti, Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayını bugün açıklayacak. Partinin Ankara’daki adayı ise CHP eski Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun danışmanlarından Cengiz Topel Yıldırım olacak. DÜZGÜN Partisi’nin bu isimle Ankara’da idealist kesimden gelen CHP’nin Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Mansur Yavaş ve AKP’nin adayı Turgut Altınok’tan memnun olmayan sosyal demokrat seçmeni kendine çekmeyi amaçladığı belirtiliyor.

Öte yandan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın İstanbul’daki eşi Başak Demirtaş’ın DEM Parti’nin adayı olup olmayacağı hem parti içinde hem de perde arkasında merak konusu. Başak Demirtaş, birkaç gün öncesine kadar adaylık iddialarını reddetmişti ancak son açıklamasında, “Millet isterse ve partimiz de uygun görürse, demokrasinin ve toplumsal barışın yolunu açacağına inanıyoruz” dedi. değerlendirebilir.” CHP’nin 31 Mart 2019’da 13 bin oyla kazandığı İstanbul’da Başak Demirtaş’ın adaylığının dengeleri değiştirebileceği söyleniyor.

Bu arada AKP ile işbirliği konusunda anlaşamamaları halinde Refah Partisi’nin (YRP) İstanbul’daki adayının da güçlü profilli bir isim olması bekleniyor. YRP’nin son genel seçimde İstanbul’da aldığı yüzde 3’e yakın oyu artırma potansiyelinin olduğu belirtiliyor. Son görüşmelerin ardından YRP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Altınöz’ün İstanbul’daki adaylığı öne çıkıyor.

Altınöz: AKP son toplantıda yeni teklifle gelmedi

Salı sabahı DW Türkçe’nin sorularını yanıtlayan YRP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Altınöz, AKP ile kesintiye uğrayan ancak şu anda devam eden görüşmelerde hafta sonuna kadar bir karara varılmasını beklediğini kaydetti.

AKP ile pazartesi akşamı yapılan son toplantıda üç büyük şehirde kendilerinden destek istediklerini ve karşılığında belediye meclis üyeliği teklif ettiklerini belirten Altınöz, şöyle konuştu:

“Ama biz AK Partili yöneticilere zaten bu üç büyük şehirde meclis üyelerini seçebileceğimizi, böyle bir teklife evet demenin bizim için zor olduğunu başından beri ifade etmiştik. Aslında daha somut ve net bir beklentimiz var. Onlardan teklifler geliyor.”

Altınöz, ittifak görüşmelerinin baştan itibaren net bir rotada devam etmesi durumunda tüm Türkiye’nin haritasının ortaya konulacağını ve iller bazında hareket edilebileceğini belirterek, “Ama şimdi AK Parti adaylarını açıkladı. İstanbul, Ankara ve İzmir dahil hemen hemen birçok ilde bu kapsamda “Bundan sonra yapılacak tekliflerin tabanımızda ciddi bir karşılık bulacağını düşünmüyorum” dedi.

Bu arada Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan arasında bir görüşme olabileceği ve nihai kararın orada alınabileceği de kulislerde konuşulan olasılıklar arasında yer alıyor.

Altınöz, “kaybeden taraf” konumunda olmayacaklarını da belirterek, şunları söyledi:

“Biz kaybettirmek istemiyoruz, neden? Çünkü biz aslında kendi yoluna giden bir partiyiz. Bunu 14 Mayıs’ta da söylediler. Ama biz kaybettirecek durumda değiliz. AK Parti ise Aslında kazanabilir, çalışsın kazansın, bunun bizimle hiçbir alakası yok. Ayrıca yerel seçimlerde de bizimle alakası yok. “1’li gibi bir durum yok. Yani çalışırsın, kazanırsın. Bu bizim için de aynı. Mesela ittifaka pek sıcak bakmıyoruz. Çünkü ittifakın özellikle yerel seçimlerdeki duruşuyla ilgili bazı sorunları var. Örgütümüz ittifakı kesinlikle istemiyor.”

“Maça Barcelona gibi çıkıyoruz”

Altınöz, seçimde iddialı olduklarını ve Refah Partisi’nin “1994 ruhunu” yakaladıklarını söyleyerek sözlerine şöyle devam ediyor:

“Organizasyonlarımız çok heyecanlı. Şu anda aramıza katılan belediye başkanlarımız da var. Onların partimize verdikleri heyecanla aynı zamanda Anadolu’da rüzgarı gördüğümüzde Malatya’dayız, Şanlıurfa’dayız, Ankara’dayız, İstanbul, Yozgat, “Düzce, Bursa, Edirne, Manisa’nın bazı ilçeleri, Antalya ve daha birçok ilçede kazanarak büyük bir sürpriz yapacağımızı söyleyebiliriz.”

Refah Partisi 1994 yerel seçimlerinde sürpriz bir atılım yaparak Ankara ve İstanbul gibi 28 ilde yüzde 19,1 oy alarak belediye başkanlığını kazandı.

Parti olarak 14 Mayıs’ta genel seçimlere kendi logosuyla girmenin artış getirdiğini belirten Altınöz, şöyle konuştu:

“Logomuzla girmek bize avantaj sağladı; bize ‘cesur parti, kendine güvenen parti, aferin, bakın? Kendilerine çok güveniyorlar’ denildi. O yüzden maça şu anda Barcelona gibi çıkıyoruz.”

Altınöz, Betimar araştırma şirketinin 6 ay önce yaptığı ankette İstanbul’da oylarının yüzde 5,7 olduğunu belirterek, “6 ay önce oyu 5,7 olan bir parti, çarpan etkisiyle artık bu artışı yüzde 15 ya da 20’lere kadar görebiliyor. Çünkü biz “Araştırma miktarının üç katını alıyoruz” dedi.

Betimar Research’ün YRP’nin İstanbul’daki oylarını yüzde 5,7 olarak tespit ettiği araştırma, 31 Temmuz-2 Ağustos tarihleri ​​arasında gerçekleştirildi.

Son olarak YRP, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığına, Merkezi Karar Yönetim Kurulu üyeliği sırasında AKP’den istifa eden, AKP ve Şanlıurfa’nın güçlü isimlerinden eski Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Kasım Gülpınar’ı aday gösterdi. Bursa’nın adayı eski AKP İl Başkanı Sedat Yalçın olarak açıklanırken, YRP’nin Bingöl adayı eski MHP’li Mehmet Ziya Buyankara oldu.

Son olarak Pir Said’in torunu Faruk Septioğlu da Yeniden Refah Partisi’ne katılarak Elazığ Belediye Başkanı adayı oldu.

Altınöz, Türkiye’deki tüm adaylarını açıklayacaklarını ve seçim beyannamesini 10 Şubat’ta Ankara’da düzenlenecek törenle açıklayacaklarını belirterek, bu ay sonuna kadar tüm adayların belli olacağını kaydetti.

DW Türkçe’ye sansür olmadan nasıl erişebilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu