Haber

Atatürk rozeti ve Türk bayrağı siyasi sembol olarak yasaklandı

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci versiyonunda, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin itirazı üzerine Bursa’nın Mudanya ilçesinde Atatürk rozeti ve Türk bayrağı siyasi simge olarak yasaklandı.

AK Parti Mudanya Seçim İşleri Başkanı Okan Özkan, Mudanya İlçe Seçim Kurulu’na sunduğu dilekçede, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) üyelerinin topluca Atatürk rozeti taktığını belirterek itiraz etti.

İtiraz üzerine kararını veren Mudanya İlçe Seçim Kurulu, Atatürk rozeti ve Türk bayrağının herhangi bir siyasi partinin simgesi sayılmasının mümkün olmadığını, CHP’lilerin tamamının aynı bayrağı taşıması nedeniyle itirazı kabul etti. rozet, rozetin içeriğinden bağımsız olarak tanımlayıcı bir sembol haline gelir. İlçe Seçim Kurulu kararının ardından rozetlerin kaldırılmasına karar verildi.

AYNI İTİRAZ REDDEDİLDİ

Bursa’da da benzer bir itiraz Yıldırım İlçe Seçim Kurulu’na yapıldı. AK Parti Yıldırım İlçe Başkanı Ali Erbay’ın yaptığı itirazda, CHP ve İYİ Parti yetkililerinin Atatürk rozeti ve Türk bayrağı taktığı belirtilerek, bu rozetlerin geri çağrılması talep edildi.

Yıldırım İlçe Seçim Kurulu, AK Parti’nin itirazını reddetti. İlçe Seçim Kurulu ret kararında Atatürk rozeti ve Türk bayrağının bir siyasi parti veya adayın simgesi olmadığı belirtildi.

AK Parti, “Seçmenlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun”a dayanarak Mudanya ve Yıldırım’da iki itirazda bulundu. Kanunun 82’nci maddesinin 9’uncu fıkrasında şu ifadelere yer verildi:

“Kimse, sandıkların bulunduğu bina, yapı ve eklentilerinde bir siyasi partiye veya adaya ait rozet, amblem veya benzeri işaretleri taşıyamaz, propaganda amaçlı yayın yapamaz, yazılı, sözlü veya görsel propaganda yapamaz. Bu fıkra hükümlerine uymayan kişiler kolluk kuvvetleri tarafından tespit edilir. kaldırılır.”

kozan-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu