Haber

DeSantis de Trump’a karşı yarışmak için isimlere katıldı

ABD’de gelecek yıl yapılacak Başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti’nin adayı olmak için yarışacaklara Florida Valisi Ron DeSantis de eklendi.

Adaylığını resmi olarak kısa bir videoyla açıklayan 44 yaşındaki DeSantis, “Amerika’nın muhteşem geri dönüşüne liderlik etmek için Amerika Birleşik Devletleri başkanlığına adayım” dedi.

Cumhuriyetçi siyasetçi, Twitter’ın sahibi Elon Musk ile bu platform üzerinden yapılan canlı yayına hızla katıldı. Twitter’daki sesli sohbet odasında (Twitter Spaces) gerçekleşen bu röportaj, aynı zamanda DeSantis’in adaylık kampanyasının resmi lansmanı olarak planlandı. Ancak bu toplantıya teknik sorunlar damgasını vurdu. Ertelenen yayında birçok kez ses sorunu yaşanırken, DeSantis’in yaptığı bazı açıklamalar duyulamadı. Çok sayıda kullanıcı yayına bağlanamadı veya yayından düştü.

Bir saati aşan görüşmede DeSantis’in eski ABD Başkanı Donald Trump’tan bahsetmemesi dikkat çekti. DeSantis kendisini Trump’ın daha genç, daha seçilebilir versiyonu olarak tanımlıyor.

Trump anketlerde önde

DeSantis’in cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olabilmesi için Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayının seçilmesi gerekiyor. DeSantis’in adaylığı öncesinde yapılan anketler, Trump’ın bu yarışta açık ara önde olduğunu gösterdi.

Şimdiye kadar Cumhuriyetçi Parti’den adaylığını açıklayanlar arasında ABD’nin eski Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Nikki Haley, Güney Karolina Senatörü Tim Scott, eski Arkansas Valisi Asa Hutchinson ve biyoteknoloji girişimcisi Vivek Ramaswamy yer alıyor. Eski ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence de olası adaylar arasında gösteriliyor. Ancak Pence adaylığını henüz açıklamadı.

Belirlenecek Cumhuriyetçi ismin Kasım 2024’te yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Demokrat aday olarak Biden’ı bulması bekleniyor.

DeSantis, Kasım 2022’deki Florida valilik seçimlerinde Demokrat rakibini 19 puan geride bırakarak koltuğunu korudu.

DeSantis, Yale Üniversitesi’nden tarih bölümünden mezun olduktan sonra Harvard’dan hukuk diploması aldı. ABD Deniz Kuvvetleri’nde subay olarak da görev yapan DeSantis, 2013-2018 yılları arasında Temsilciler Meclisi üyeliği yaptıktan sonra 2019’da Florida Valisi seçildi.

DW, AP, rtr/CO, BO

imamoglu-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu