Haber

Rusya Dışişleri Bakanlığı: “(Polonya’ya füze düşmesi) Tarafsız soruşturmayla provokasyonun ortaya çıkacağından eminiz”

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna sonundaki Przewodow köyüne düşen füzelerle ilgili yaptığı açıklamada, “Tarafsız soruşturmayla provokasyonun ortaya çıkacağından eminiz” dedi.

Polonya’nın Ukrayna sınırındaki Przewodow köyüne düşen ve 2 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan füzelerin Rusya’dan mı yoksa Ukrayna’dan mı ateşlendiğine dair soruşturmalar sürerken, Rusya olayın aydınlatılması için etkin ve tarafsız bir araştırmanın yürütülmesi gerektiğini bildirdi. Rusya Dışişleri Bakanlığı, Polonya topraklarına düşen füzelerin Rus füzesi olduğu yönündeki iddiaları “provokasyon” olarak nitelendirerek, “15 Kasım 2022’de Polonya-Ukrayna hududuna yakın bir yerde 2 füzenin Polonya topraklarına düşmesiyle temaslı olarak Rusya Savunma Bakanlığı acil olarak kapsamlı bir açıklama yaptı. Buna karşın kimi NATO ülkelerinden olaya dair büyük bir kamuoyu reaksiyonu gözlemliyoruz. Bununla birlikte durumu manaya isteği taşımayan, Rusya’nın suçlu olabileceğine dair kesinlikle yanlış, asılsız iddiaları yaymak için acele eden medya, yeni bir suçlama dalgasına başladı. Batı’da, Ukrayna etrafında sistematik bir temelde yürütülen Rus aksisi kampanyanın bir kesimi olarak gerçekleştirilen kasıtlı aksiyonları görüyoruz. Tıpkı vakitte, Kiev rejimi temsilcilerinin Rusya’ya karşı suçlamalarda bulunma hızına da özellikle dikkat çekiyoruz. Kiev’deki yetkililer, Rusya’yı suçlamak için her fırsatı pahalandırıyor. Zelenskiy rejimi işverenlerini yıpratmış görünürken, Batı dayanağını pekiştirmeye çalışıyor üzere görünüyor” dedi.

Açıklamanın sonunda olayın aydınlatılması için tarafsız soruşturma yürütülmesi gerektiği vurgulanarak, “Tarafsız bir soruşturmanın yürütüleceğine ve bu provokasyonu ortaya çıkaracak sonuçların yayımlanacağına inancımız tamdır” sözleri kullanıldı. – MOSKOVA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu