Haber

Yunanistan’da sanatçılar sokaklara döküldü

Yunanistan’da, sanat okulu diplomalarının lise eşdeğeri olarak kabul edilmesine yönelik cumhurbaşkanlığı kararnamesi protestolara neden oldu.

Kararnamenin geri çekilmesini talep eden sanatçılar, dün açıkladıkları 48 saatlik grevin ikinci gününde başkent Atina’daki Sintagma Meydanı’nda meydana geldi.

“Hükümet kültürü yapar”

Sanatçılar, öğrenciler ve set çalışanlarından oluşan en az 2 bin kişinin bir araya geldiği eylem renkli görüntülere sahne oldu.

göstericiler, “Devlet kültürü yıpratıyor, kararnameleri engelliyor”ellerinde slogan atarken “Sanat bilimdir”ve “Sanatın tahribatına son verin”pankartlar taşıdı.

Covid-19 salgınından ağır darbe alan sanatçılar, hükümetin geri adım atmaması durumunda eylemlerine daha geniş çapta devam edeceklerini belirtti.

Göstericiler, hükümetin mesleklerini itibarsızlaştırmaya çalıştığını söyledi

Salgın döneminde hükümetin esnafa gerektiği gibi destek vermediğini belirten göstericiler, hükümetin kararname ile mesleklerini daha fazla itibarsızlaştırmaya çalıştığını savundu.

Atina, Selanik, Larissa ve Patras’ta sanat emekçileri greve giderken, 15 dizinin çekimlerine iki gün ara verildiği belirtildi. Ülke genelinde birçok tiyatro kapılarını ziyaretçilere kapatırken, sanat okullarında eğitim sekteye uğradı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu