Haber

Hindistan Başbakanı Modi, Avustralya’da ‘süperstar’ olarak selamlandı

Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin Avustralya ziyareti sırasında “süperstar” olarak karşılanması, Batı’nın bölgede Çin’e karşı Hindistan’a olan ihtiyacının bir işareti olarak görülüyor.

Melbourne Üniversitesi Uluslararası Bağlantılar Departmanından Hindistan doğumlu Dr. Predeep Taneja, Modi’nin 23 Mayıs’ta ABC News’e yaptığı Avustralya ziyaretini takdir etti.

Taneja, Avustralya Başbakanı Anthony Albanese’nin “patron” lakaplı ünlü ABD’li müzisyen Bruce Springsteen’e benzettiği Modi’ye “patron” diye alay etmesinin, Hindistan diasporası da dahil olmak üzere neredeyse tüm Hintliler için “gerçek patron” olduğunu söyledi. formda olduğunu söyledi.

Hindistan’ın Bharatiya Janata Partisi’nin (BJP) genel başkanı Modi’nin yüzde 80’e yaklaşan oy oranıyla 2024 genel seçimlerini üçüncü kez rahatlıkla kazanacağını tahmin etmenin zor olmadığını belirten Taneja, şunları kaydetti: Modi bir tarikat haline geldi ve “patron” denilince Hintlilerin akıllarına geliyor. Yaşadığını doğrudan kaydetti.

Taneja, Modi yönetimindeki Hindistan’ın 2014’te iktidara gelmesinden bu yana demokrasinin hemen hemen tüm göstergelerinde büyük bir düşüş yaşadığını söyledi. sözünü kullandı.

Taneja, söz konusu baskıların “medyaya ve düşünce kuruluşlarına yönelik baskınlarda görüldüğüne” dikkat çekerek, “Modi’nin bu nedenle eleştirildiğini” açıkladı.

Eleştiriler Hindutva yüzünden dengeleniyor

Modi’ye yöneltilen eleştirilerin özellikle etnik gerilimleri körüklemek ve Müslümanlara yönelik zulmü artırmakla suçlanan katı Hindu milliyetçiliği Hindutva’dan kaynaklandığını vurgulayan Taneja, Modi’nin 2002’de Gujarat eyaletinin başbakanıyken ayaklanmalara tepkisinin sert olduğunu söyledi. 20 yılı aşkın süredir tartışılan bir konu. söylenmiş.

Taneja, özellikle muhalefetin Modi’yi (Gujarat’ta) ve çoğu Müslüman olmak üzere 1000’den fazla kişinin ölümüyle sonuçlanan şiddeti durdurmak için uygun adımları atmamakla suçladığını söyledi.

Çin’in etkisi

Birçok Avustralyalı, Modi’nin ziyareti nedeniyle yoğun protestolar düzenlerken, Albanese eleştirileri görmezden gelerek Hintli lideri kabul etti.

Channel Seven’dan David Koch’un Modi’nin insan hakları konusundaki duruşuyla ilgili sorusuna Albanese, “Yorum yapmak bana düşmez, ancak demokrasi açısından bakıldığında, Hindistan’ın farklı görüşlere sahip olması sorun değil. Hindistan, dünyanın en büyük demokrasisidir.”

Hindistan’ın stratejik ve ekonomik öneminin Batılı ülkeleri Modi’nin insan hakları sicilini sorgulamaktan çekindireceğini belirten Dr. Taneja, bunun kendisini şaşırtmayan bir yaklaşım olduğunu vurguladı.

ABC News’in haberinde, Avustralya’nın ekonomik kaygılarını insan haklarının önüne koyduğuna işaret edilirken Dr. Taneja, “1980’lerde Çin, Avustralya ürünleri için önemli bir pazar olarak ortaya çıktığında Avustralya, Çin’deki insan hakları ihlallerini görmezden geldi. ve Çin ile ekonomik ve ticari ortaklıklar kurdu.” değerlendirmesini yaptı.

Taneja, Çin ile anlaşma konusunda sıkıntı yaşamadıklarını vurgulayarak, Hindistan’ın siyasi sistem olarak Çin’e göre daha açık bir yapıya sahip olduğunu belirtti.

Hindistan’ın artan ekonomik etkisi, uluslararası alanda Modi; Özellikle ABD ile ilişkilerinde özel bir güç verdiğine inandığını ifade eden Taneja, “Hindistan’da sivil özgürlüklerin kısıtlanması söz konusu olduğunda, Hindistan eleştiriye meydan okuyabiliyor çünkü Delhi hükümeti, Hindistan’ın Avrupa için neredeyse vazgeçilmez hale geldiğini biliyor. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ.” söz konusu.

Çin’in bölgedeki yükselişinin, özellikle Güney Çin Denizi ve Tayvan Boğazı’ndaki gerilimlerin arttığı son yıllarda Batı ülkeleri için endişe verici hale geldiği de kaydedildi. .

Taneja, Hindistan’ın bölgede artan önemine işaret ederek, şöyle devam etti:

“ABD’ye, Avrupa Birliği’ne ve Avustralya’ya baktığımda, iş Çin’in sorunuyla başa çıkmaya geldiğinde, onların başka seçenekleri olduğunu düşünmüyorum. Hint-Pasifik’te Hindistan ölçeğinde, Hindistan büyüklüğünde, nüfusu ve ekonomik potansiyeli ile bir başka ülke. HAYIR.”

35 yaş altı 500 milyon işgücü var.

Analiz haberinde Hindistan’ın 1.42 milyarı aşkın insanla Çin’i geride bırakarak dünyanın en kalabalık ülkesi haline geldiğine dikkat çekilirken Taneja, Çin nüfusunun giderek azaldığına ve yaşlandığına da dikkat çekerken, 35 yaş altı yaklaşık 500 milyon kişiyi kapsayan Hindistan’ın nüfusuna dikkat çekiliyor. ve hızla büyüyen bir iş gücüne sahip olduğunu.

Hindistan’ın artan iş gücünün girişimcilik kültürüyle birleşerek ülkeyi benzersiz bir konuma getirdiğine dikkat çekilen haberde Taneja, Hindistan’ın katkısını artırmak için en zor kısmının iş gücünü nitelikli iş gücüne dönüştürmek olduğunu vurguladı. nüfus ekonomiye.

Batılı liderlerin yükselen bir Hindistan’a giderek daha fazla umut bağladıklarını kaydeden Taneja, “Hindistan şu anda Çin’den daha hızlı büyüyor. Aslında dünyanın en hızlı büyüyen büyük ekonomisi. Bu nedenle başarı için gerekli malzemelerin çoğuna sahip. ” sözlerini kullandı.

Taneja, ekonomik kalkınmaya piyasa dostu bir yaklaşıma odaklandığı sürece Hindistan’ın Çin ile rekabet edememesi için hiçbir neden olmadığını savundu.

Hindistan’ın Avustralya için Çin’den daha önemli bir ortak haline geleceğini tahmin eden Taneja, Hindistan’ın Batı ülkeleri için ekonomik ve stratejik açıdan daha değerli hale gelmesiyle, demokrasisini yumuşatması için daha fazla baskıyla karşı karşıya kalacağını sözlerine ekledi.

haberkurtun.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu